Міжурядова рада ЮНЕСКО схвалила внесені Україною поправки до рішення щодо безпеки журналістів

Дата: 16 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Міжурядова рада Міжнародної програми розвитку комунікацій (IPDC) ЮНЕСКО висловила рішуче засудження порушень і злочинів, скоєних проти журналістів та працівників медіа в усьому світі, особливо в умовах воєнних дій. Рада ухвалила поправки, запропоновані Україною, та відхилила зміни, ініційовані Росією.

Про це повідомила Національна рада з питань телебачення і радіомовлення.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

34-та сесія Міжурядової ради IPDC завершилася 13 грудня в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. Учасники обговорили проєкт рішення, підготовлений до доповіді генерального директора ЮНЕСКО, яка стосувалася безпеки журналістів, проблеми безкарності за злочини проти них та плану дій ООН у цій сфері.

Країни-учасниці засудили порушення прав журналістів і медійників, зокрема випадки тортур, насильства, свавільних затримань, фізичного та сексуального насильства, а також залякування і погрози, що вчиняються як онлайн, так і офлайн. Особливу увагу приділили викликам, які постають перед журналістками.

На першій частині засідання, що проходила 21–22 листопада, не вдалось ухвалити рішення через дії Росії. Представники російської делегації намагалися блокувати ухвалення проєкту, стверджуючи, що доповідь генерального директора ЮНЕСКО нібито упереджена, а секретаріат організації некомпетентний у реагуванні на злочини проти працівників медіа. 

Попри це більшість членів ради не підтримала російських пропозицій, які спрямовувалися на послаблення головних положень документа щодо завдань ЮНЕСКО в гарантуванні безпеки журналістів. Водночас учасники переважно підтримали українські поправки, які посилювали акцент на необхідності конкретних дій для розвʼязання ключових викликів, серед яких найгострішими є війни та збройні конфлікти.

Українська делегація заявила про численні злочини Росії, скоєні проти журналістів, і про руйнівний вплив агресії на медіасферу. Вона також зазначила, що російські ракети та дрони систематично знищують медійну інфраструктуру України, а статистика втрат у цій сфері є катастрофічною.

Крім того, українська делегація закликала вимагати від Росії звільнення викрадених і утримуваних у в’язницях журналістів, про долю яких досі немає інформації. Представники України також наголосили на потребі розслідування вбивства журналістки Вікторії Рощиної та закликали передати її тіло родині.

Нагадаємо, що в період з жовтня до листопада 2024 року в Україні зафіксували п’ять злочинів, скоєних Росією проти журналістів та їхніх редакцій. Серед них – обстріли телевізійних веж, юридичний тиск, а також примусове закриття медіа через воєнні дії. Загалом за час великої війни Росія скоїла 762 злочини проти засобів масової комунікації та їхніх працівників.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter