Майже 75% українців вважають, що ветерани стикнуться з проблемою відсутності інклюзивного простору
Переважна більшість українців вважають, що серед негативних явищ, з якими можуть стикнутися ветерани, які повернуться з російсько-української війни, – психоемоційна нестабільність (про це кажуть 86% опитаних), проблеми з фізичним здоров’ям та труднощі з отриманням медичної допомоги (77%), а також відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю (74%).
Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною групою “Рейтинг” спільно з Українським ветеранським фондом 2–5 березня 2024 року.
Серед іншого, респонденти вважають, що ветерани можуть стикнутися з такими явищами, повʼязаними з адаптацією, як оформлення соціальних пільг, конфлікти у сім’ї, нерозуміння суспільства, відсутність роботи, а також зловживання алкоголем чи наркотиками.
Також, на думку опитаних, у військових які повернуться з повномасштабної війни, можуть виникнути такі проблеми як невідповідність військового досвіду для цивільного життя, самогубства, а також порушення законів і участь у злочинності.
Показово, що на питання про те, наскільки держава виконує чи не виконує свої обов’язки перед ветеранами російсько-української війни, у 2022 році більшість респондентів відповідали, що держава цілком або скоріше виконує свої обов’язки (69%), тоді як у 2024 році 68% вважають, що зовсім або скоріше не виконує.
Утім, як у 2022-му та 2023-му, так і 2024 року, високою залишається кількість опитаних, які погоджуються з тим, що українське суспільство сьогодні поважає ветеранів російсько-української війни. Наразі цей показник складає 76%.
Опитування проводилося з ініціативи “Українського ветеранського фонду” Міністерства у справах ветеранів України 2–5 березня 2024 року, і профінансовано соціологічною групою “Рейтинг”.
Метод опитування – CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України.
У межах дослідження вдалося опитати 1000 громадян України віком від 18 років в усіх областях, окрім тимчасово окупованих територій Криму, Донеччини та Луганщини, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок.
Похибка репрезентативності дослідження – не більше ніж 3,1%.
Раніше ZMINA писала, що для українських ветеранів та ветеранок створили посібник з порадами, як досягти кар’єрного успіху після військової служби.
Книга, яку творці називають свого роду дорожньою картою, складається з шести десятків сторінок та 12 розділів, наприклад, про те, як знайти свою ідентичність, як управляти стресом або як оформити резюме. Окрім цього, можна знайти вправи для розвінчання міфів та можливих сумнівів в собі.
Нагадаємо, що у межах всеукраїнської програми з підтримки ментального здоров’я “Ти як?” випустили посібник про те, як толерантно взаємодіяти з людьми, які мають досвід війни.
Автори посібника нагадують, що цивільним людям може бракувати досвіду і знань, коли вони зустрічають рідних або знайомих, які приходять з війни, а тим паче незнайомих ветеранів чи ветеранок. Соціологічні дослідження показують, що вже більшість українців має близьких на фронті, а ще майже половина не відкидає, що самі опиняться там.