Держслужбовці України найбільше цінують свободу і справедливість та частіше за інших готові захищати свої права – дослідження

Дата: 17 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Державні службовці України так само, як і решта населення, найбільше цінують свободу і справедливість, але частіше за інших готові захищати свої права правовим шляхом. Водночас досить високий відсоток опитаних держслужбовців допускає обмеження прав певних соціальних груп.

Про це свідчать результати дослідження “Що державні службовці знають та думають про права людини”, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центром прав людини ZMINA за підтримки Програми розвитку ООН.

Як повідомляє кореспондент Центру прав людини ZMINA, дослідження було презентовано сьогодні в Національному агентстві України з питань державної служби.

Опитування проведено в межах другої хвилі масштабного соціологічного дослідження “Що українці думають та знають про права людини: оцінка змін (2016–2018)”.

На запитання про п’ятірку своїх основних цінностей державні службовці відповіли, що найбільше цінують свободу (91%) та справедливість (84%). Це відповідає загальнонаціональним результатам, адже для 86 та 70% українців свобода та справедливість є найвищими цінностями.

“Державні службовці – це піхота країни, тож дуже приємно, що вони аж так високо оцінюють свободу та справедливість. Якщо б державні службовці не дотримувалися таких цінностей, то як можна було б очікувати від генералів країни – політиків, що вони будуть додержуватися їх? Результати опитування, втім, показують, що ще залишається багато роботи з поширення цінностей прав людини серед українських державних службовців”, – зазначила на презентації постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева.

Дафіна Ґерчева

Згідно з опитуванням, 58% державних службовців вважають служіння народові України та охорону і сприяння реалізації прав людини головною метою своєї діяльності.

“Дослідження продемонструвало, що державні службовці поважають права людини, однак існує необхідність поглиблення їхніх знань у цій сфері, щоб забезпечити їх належну реалізацію. Реформа публічного управління запровадила принцип навчання впродовж кар’єри, відповідно до якого кожен чиновник щорічно проходить підвищення кваліфікації для розвитку компетентності. Спільно з ПРООН ми розпочали розробку курсу з прав людини для держслужбовців”, – заявив голова Національного агентства державної служби України Костянтин Ващенко.

Водночас, за даними дослідження, держслужбовці частіше за решту населення виявляють готовність захищати свої права і, на відміну від інших опитуваних, надають перевагу більш правовим методам та способам.

“71% респондентів/ок намагалися відстоювати свої права, обираючи для цього такі методи, як звернення до поліції (38%), місцевих органів влади (27%) та суду (24%). Тоді як решта населення в першу чергу для захисту своїх прав звертається до родичів та шукає потрібні знайомства, а в другу та третю – до суду та поліції. Це може свідчити про кращу обізнаність державних службовців про права людини та механізми їхнього захисту”, – прокоментувала результати дослідження Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA.

Говорячи про дискримінацію, понад 78% державних службовців визнали її серйозною проблемою для України, втім досить високий відсоток опитаних допускає обмеження прав певних соціальних груп.

Автори дослідження зауважують, що такі результати є віддзеркаленням загальних настроїв у країні.

“Це загальнонаціональна тенденція. Державні службовці продемонстрували більшу терпимість порівняно з загальнонаціональним опитуванням, втім вони висловили готовність обмежувати права представників різних соціальних груп, а саме людей з певними політичними поглядами (28 %), наркозалежних (19 %) та ЛГБТКІ-спільноти (13 %). Такі цифри засвідчують важливість підвищення обізнаності з цієї теми”, – зауважив Андрій Сухарина, експерт Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.

Дафіна Ґерчева також додала, що ПРООН підтримує демократичні реформи в Україні і всіляко сприятиме тому, аби під час реформи Держслужби відбувалася взаємодія між трьома сторонами: державними органами, громадянським суспільством та приватним сектором. Адже дуже важливий внесок у цю реформу саме громадян, які отримують послуги державної служби і прагнуть, аби вони були якісні.

Соціологічне опитування проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва на замовлення ПРООН та у співпраці із Центром прав людини ZMINA. Опитування державних службовців відбувалося в межах другого масштабного дослідження про те, як українці розуміють права людини. Перше дослідження було проведено у 2016 році. Ініціатива підтримується в межах проекту ПРООН “Права людини для України” за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: