КСУ вирішив, що уряд незаконно запровадив карантинні обмеження
Запроваджені урядом карантинні обмеження суперечать закону, оскільки таке рішення могла ухвалити лише Верховна Рада.
Такого висновку дійшли судді Конституційного Суду.
Розглядати законність введеного карантину Конституційний Суд почав у липні, а з відповідним поданням до КС звернувся пленум Верховного Суду ще наприкінці травня. На думку авторів подання, окремі положення карантинних постанов уряду дають змогу зробити висновок, що їхня сутність і практична реалізація не відповідають Конституції, зокрема:
- передбачене Кабміном здійснення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією, обмежує право особи на свободу пересування;
- установлені положення щодо самоізоляції осіб, які досягли 60 років, порушують рівність конституційних прав і свобод;
- обмеження діяльності авіаперевізників та закриття пунктів пропуску через кордон прямо суперечать конституційним гарантіям щодо права осіб вільно залишати територію України, яке можна обмежити лише законом, а не актами уряду;
- рішення органу виконавчої влади щодо заборони на проведення акцій суперечить праву на мирні зібрання;
- порушує норму Конституції щодо рівності конституційних прав і свобод також і дозвіл одним суб’єктам господарювання працювати, а іншим – ні.
Конституційний Суд закрив конституційне провадження в справі в частині щодо перевірки на відповідність Основному закону положень урядової постанови. Однак судді наголосили, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією.
“Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить Конституції України”, – йдеться в рішенні.
Також Конституційний Суд вважає неконституційними дві частини статті 29 закону про державний бюджет на 2020 рік. У них ішлося про урізання заробітної плати держслужбовцям. У КС наголосили, що обмеження виплат є припустимим, але за умов воєнного або надзвичайного стану.
Нагадаємо, що раніше обмеження, запроваджені владою через коронавірус, визнали неконституційними в Боснії, Чехії та Румунії.
Відомо, що за час дії карантину українські правоохоронці встигли виписати штрафів на 5 млн грн. За даними правозахисників, найбільше протоколів поліцейські склали на Дніпропетровщині, Харківщині та в Києві. Менш активними були їхні колеги з Миколаївської, Закарпатської та Хмельницької областей.
Водночас нещодавно уряд закликали оголосити так звану адміністративну амністію, у межах якої звільнити українців від сплати штрафів, накладених судами за порушення правил карантину.