ЄСПЛ узяв до розгляду скаргу про незаконне затримання громадської журналістки з Феодосії Ірини Данилович – “Крим SOS”
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) взяв до розгляду звернення щодо незаконного затримання громадянської журналістки Ірини Данилович у тимчасово окупованому Росією українському Криму.
Про це інформує правозахисна організація “Крим SOS” із посиланням на адвоката Сергія Зайця.
Правозахисник нагадав, що росіяни затримали громадську журналістку без складання протоколу або будь-якої реєстрації цього факту. Жінку утримували без зв’язку із зовнішнім світом, без доступу до адвоката в підвалі місцевого незаконного “управління ФСБ” та застосовували проти неї тортури.
Це все є порушенням основоположних прав людини. Водночас російські силовики намагалися заперечувати факт порушення, стверджуючи, що Ірина перебувала в них добровільно, за власним бажанням.
Сергій Заєць
Як відомо, у січні 2023 року юристи “Крим SOS” підготували й подали скаргу до ЄСПЛ. Вона стосується незаконного затримання Ірини Данилович, що порушує низку прав, закріплених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод та протоколах до неї.
Зокрема ст. 5 конвенції передбачає, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність, нагадують кримські правозахисники.
“Те, що Росію виключили з Ради Європи, не означає, що треба складати руки. Боротьба важлива для тих, хто страждає від російських репресій. Хоча наразі це звернення не вплине на становище Ірини, боротьба важлива для підсилення міжнародного тиску, й рано чи пізно Росія буде змушена реагувати на нього”, – додав адвокат.
Нагадаємо, незаконний “верховний суд” у тимчасово окупованому українському Криму призначив розгляд апеляції незаконно засудженої громадянської журналістки Ірини Данилович на рішення окупаційного “Феодосійського міського суду” на 15 червня.
Батько громадянської журналістки Броніслав Данилович вважає, що під впливом ФСБ цього разу жодні порушення законодавства “суддів” не зупинять і вони розглянуть справу, щоб вирок набув чинності. Такий поспіх він пов’язує з поновленням перевірки за фактом викрадення та тортур Ірини Данилович.
Данилович страждає на сильний головний біль, у неї підозрюють гостре запалення середнього та внутрішнього вуха. Існує загроза запалення головного мозку, що може призвести до смерті.
26 березня Представництво ЄС в Україні висловило стурбованість станом здоров’я незаконно засудженої громадянської журналістки з тимчасово окупованої Феодосії Ірини Данилович та закликало негайно надати їй медичну допомогу.
Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням “INжир media” та правозахисним проєктом “Кримський процес”. Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад про недоплати за роботу з ковідними пацієнтами.
Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, “знайшли” вибухівку. 7 травня так званий “Київський райсуд” Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.
Наприкінці липня журналістка змогла передати, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжують чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.
5 липня “суддя” Ольга Кузнецова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.
На засіданні 7 листопада сторона захисту заявила клопотання про виклик до “суду” для допиту як свідків 16 осіб, зокрема співробітників ФСБ, що були причетні до викрадення журналістки, її незаконного утримання протягом тижня в підвалі ФСБ та фальсифікації кримінальної справи. Незаконне формування відмовило у всіх клопотаннях, окрім виклику одного свідка захисту – Сулеймана Кадирова, який не володіє інформацією по суті обвинувачення, а може дати лише характеризувальні свідчення.
Попри обурення міжнародної правозахисної спільноти, 28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок громадянській журналістці Ірині Данилович. За нібито “зберігання вибухових речовин” її засудили до семи років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу.
Пояснення правозахисників щодо того, як ФСБ та “суд” сфальшували кримінальну справу щодо громадянської журналістки, читайте тут.
За останніми даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, Росія незаконно утримує 182 кримських політв’язнів, серед яких 116 кримських татар.