У Москві затримали, а потім депортували українку, яка хотіла вивезти з окупованої Херсонщини свого похресника
Російські ЗМІ повідомили, що у Москві силовики затримали українку, яка за завданням фонду Save Ukraine мала вивезти з країни депортованих українських дітей-сиріт. У фонді заявляють, що затримана Ольга Гуруля не є їхньою співробітницею, вона їхала через Росію на тимчасово окуповану територію України до Генічеська, щоб повернути свого похресника та його брата.
Так, 30 травня, кремлівські РІА “Новини” з посиланням на власні джерела повідомили, що затримана в Москві українка “приїхала до Росії з метою вивезення дітей-сиріт з нових регіонів за кордон“.
Видання вказує, що це було завданням від фонду Save Ukraine, який, нібито працює із СБУ. Пізніше вони опублікували відео допиту затриманої, з якого випливає, що жінку депортували з РФ.
Натомість засновник Благодійного фонду Save Ukraine Микола Кулеба повідомив, що Ольга, хрещена 17-річного Дениса, з усіма відповідними документами їхала до тимчасово окупованого Генічеська, щоб повернути його й ще кількох дітей, які хотіли повернутися в Україну.
“На хлопця чекають бабуся й старший брат, які з різних причин не могли поїхати самостійно”, – написав Кулеба.
Про затримання Ольги Гурулі фонд повідомив ще 23 травня. Ольга разом з іншими родичами дітей була у складі 7-ї рятувальної місії фонду. Росіяни затримали жінку, забрали усі її документи й телефон. Дві доби її допитували представники ФСБ та погрожували ув’язненням на 15 років. Ользі так і не дали змоги забрати хрещеного сина, натомість її відправили в Мінськ, протримали там ще добу й відпустили.
Нагадаємо, за офіційними даними української влади, за рік війни Росія депортувала з України понад 19 тисяч дітей. З них 4390 вихованців спеціальних дитячих закладів – дітей-сиріт, напівсиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. За даними з відкритих джерел у РФ, росіяни вивезли 744 тисячі дітей. У Європарламенті вважають, що з 2014 року росіяни депортували до 300 тисяч українських дітей.
Деякі з тих, кого вдалося повернути до України, розповідають про знущання та погрози відправити до божевільні, про жахливі умови перебування в так званих “таборах”, про ідеологічне перевиховання та про те, що адміністрація та вихователі ставляться до них, як до тварин.
17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини при Путіні Марії Львової-Бєлової. У заяві суду йдеться, що їх підозрюють у воєнному злочині незаконної депортації дітей з України до Російської Федерації. Зараз до вивезення дітей доєднався й президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко, бо саме за його дорученням дітей з ТОТ вивозять “на оздоровлення” до РБ.
Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безоплатні, так і по платні психологічні консультації.