В ОРДЛО відкривають нові кладовища для поховання примусово мобілізованих чоловіків
На тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей бойовики відкривають нові кладовища, аби ховати примусово мобілізованих чоловіків.
Про це повідомили у Східній правозахисній групі.
Нові місця для поховання з’явились в Антрациті, Лутугинському районі, Ровеньках та Єнакієвому. За даними правозахисників, які спілкуються з людьми, що залишились жити в ОРДЛО, тіла загиблих чоловіків забороняють ховати на інших кладовищах.
“Існують традиції місцевих жителів відвідувати могили своїх померлих родичів у першу неділю після Великодня, а також на православне свято Трійцю. Ці обмеження введені окупантами, щоб не створювати ажіотажу серед місцевого населення”, – пояснюють причини такої заборони правозахисники.
Достеменно не відомо, скількох чоловіків насильно призвала на війну з Україною Росія в ОРДЛО, однак, ймовірно, їх кількість може сягати десятків тисяч. Ще до початку повномасштабного вторгнення правозахисники налічували щонайменше 21 тисячу таких.
Деяких чоловіків бойовики виловлювали прямо на вулицях, а тому мешканці ОРДЛО змушені були переховуватись. Своєю історією такого досвіду поділився зі ZMINA 21-річний Кирило. Хлопець майже місяць жив у повній ізоляції у квартирі в Донецьку, про яку знала лише його мама.
За час проведення “мобілізації” бойовики встигли підняти вік тих, кого насильно забирають на війну, з 55 до 65 років, а тепер збирають “для формування мобілізаційного резерву” списки не тільки чоловіків, але й жінок. Про це повідомляли як у місцевих телеграм-каналах, так і Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
Тим часом правозахисники кажуть про посилення невдоволення серед жінок в ОРДЛО, чиїх чоловіків відправили на війну з Україною. Раніше ZMINA розповідала про декілька мітингів, які ті влаштовували у місті Ровеньки та у Луганську.
Примусова мобілізація на захоплених РФ територіях є порушенням статті 51 Женевської конвенції. Якщо ви мешкаєте на окупованих територіях, то ознайомтесь з інструкцією про те, що робити, якщо вас насильно призивають на війну.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.