Знущатися з депортованих українських дітей у Криму може беркутівець, який утік туди після Євромайдану
Російським журналістам вдалося встановити особу чоловіка, який міг залякувати та знущатися з депортованих до окупованого Криму дітей. Його ім’я Валерій Астахов – він колишній співробітник МВС, який служив у “Беркуті”.
Про це повідомляє видання The Insider.
Дані щодо Астахова є в базі сайту “Миротворець”, а його картку створили на платформі наприкінці 2015-го.
Згідно з даними укладачів бази, Астахов працював у МВС, а у 2014-му прийняв російське громадянство та став силовиком в окупованій Євпаторії. У місті він був членом так званої “самооборони”, яка допомагала окупувати півострів.
Від росіян Астахов має медаль “за захист” Криму.
У 2014-му чоловік уже брав участь у депортації дітей, але зі Слов’янська. Тоді він розповідав російському пропагандистському виданню “Комерсант”, що допоміг вивезти до Ростовської області 38 осіб, зокрема 21 дитину віком від 2 місяців до 12 років. У новинних замітках того часу Астахов називається головою Асоціації ветеранів “Беркуту”.
Хлопчик, який упізнав Астахова на фото, повернувся додому в Україну 23 березня цього року. Його разом з іншими дітьми ще в жовтні минулого року росіяни відправили “на відпочинок” з Херсонщини до окупованого Криму. Дітям обіцяли, що вони там проведуть не більш ніж 10 днів.
16-річний хлопець каже, що колишній беркутівець відводив дітей до підвалу в таборі “Дружба”, що в Євпаторії, та показував залізний ціпок, яким битиме за підтримку України. До цього, за словами хлопчика, цим ціпком побили дівчинку, в якої залишився “синець смужкою”.
“Закрию в підвалі, там сидітимете, підкорятиметеся мені”, – пригадував слова Астахова підліток.
Не всі діти зіткнулися в таборах з жорстоким поводженням, але всі говорять про погані умови та неякісну їжу. До прикладу, у “Дружбі” спати доводилося без постільної білизни на брудних матрацах та подушках.
Астахов не єдиний беркутівець, який допомагає Росії під час повномасштабного вторгнення в Україну. Детективи Державного бюро розслідувань змогли ідентифікувати щонайменше два десятки таких на кінець минулого року. Усі ці люди не є фігурантами кримінального провадження щодо злочинів під час Євромайдану.
Після втечі у 2014-му частині беркутівців допомогло працевлаштуватися російське та білоруське політичне керівництво.
У серпні 2019 року, коли тисячі росіян у Москві вийшли на вулиці вимагати проведення чесних та прозорих виборів до міської думи, серед силовиків, які розганяли акції, помітили екскомандира “Беркуту” Сергія Кусюка. В Україні йому закидають убивство 48 євромайданівців та замахи на умисні вбивства ще 80 активістів.
Також розганяти мирні демонстрації в Білорусі допомагали колишні українські силовики: йдеться про Сергія Панасенка, Євгенію Лисак, Миколу Черепіна, Ігоря Запалуха, Сергія Гавриляка, Дмитра Анцупова, Анатолія Примака, Сергія Кімінчижі та Миколу Стогорняка.
Білоруського журналіста, який написав про це, судять за державну зраду.
Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини президента Росії Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнному злочині незаконної депортації дітей з України до Росії.
Українських дітей розміщують у 57 регіонах РФ, зокрема в Сибіру, а також перевиховують у щонайменше 43 так званих “освітніх таборах”.
За оцінкою української влади, з початку повномасштабної війни Росія перемістила на контрольовану їй територію понад 16 207 дітей. Повернути вдалося 327 з них.