Зеленський заявив, що до нього ніхто не звертався із закликом не підписувати “містобудівний” закон

Дата: 20 Грудня 2023
A+ A- Підписатися

Президент України Володимир Зеленський заявив, що до нього ніхто не звертався із закликом не підписувати “скандальний” містобудівний закон №5655, проти якого виступають архітектори й громадські активісти. 

Про це він сказав під час пресконференції, присвяченої підсумкам 2023 року.

За словами Зеленського, міжнародні партнери з ним цю тему не обговорювали. Крім того, він не підписує закон через “особистий вибір”.

“Що стосується закону про забудовників тощо. До мене ніхто жодного разу особисто не звертався, щоб я його не підписував. Це мій особистий вибір і є причиною. Ніхто з Євросоюзу, Сполучених Штатів, Великої сімки жодного разу не порушував це питання”, – сказав президент.

Раніше Єврокомісія в доповіді щодо української заявки на членство в Європейському Союзі зазначила, що Україні слід утриматися від ухвалення містобудівного закону №5655 у нинішньому вигляді. Проти нього виступає архітектурна спільнота і громадські активісти. 

Нагадаємо, що в грудні 2022 року парламент ухвалив у цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який критикували очільники українських міст і селищ, архітектори та громадські активісти, зокрема, через корупційні ризики. Законопроєкт підтримали 228 народних депутатів.

Громадська петиція з вимогою ветувати законопроєкт через кілька годин після голосування у ВРУ набрала понад 25 тисяч підписів, а до цього профільний комітет отримав висновок НАЗК, що законопроєкт не відповідає Антикорупційній стратегії. 

Після цього представники Національної спілки архітекторів закликали президента ветувати містобудівний закон №5655 і зупинити тиск силовиків на спільноту. Просили вони й про початок суспільного та експертного діалогу щодо створення кодексу та покласти край тиску на Спілку архітекторів України.  

Також торік у жовтні спілці обмежили доступ до електронного реєстру сертифікованих архітекторів, який є частиною Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Це означає, що архітектор, який пройшов атестацію і склав іспит або продовжує термін чинного сертифіката, не може поставити свій підпис на проєктну документацію в ЄДЕССБ, тому що Національна спілка архітекторів України не може валідувати його сертифікат.

Крім того, СБУ звинуватила посадовців спілки в махінаціях у будівельній сфері й після чергових обшуків висунула підозри в скоєнні злочину двом керівникам та IT-фахівцю. 

Станом на серпень 2023 року в справі проти трьох представників спілки були проведені всі слідчі дії та допити, і справу передано до суду. Крім того, Анна Кирій зазначила, що Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України відзвітувало про проведення ще однієї складової реформи. Тепер сертифікати архітекторам видаватиме саме міністерство, а навчання проводитимуть три університети. 

Водночас Національне антикорупційне бюро проводить досудове розслідування в кримінальному провадженні про зловживання владою або службовим становищем з боку заступниці міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталії Козловської щодо проведення професійної атестації архітекторів. Третя частина справи – протиправна бездіяльність голови Служби безпеки України щодо непритягнення до відповідальності тих співробітників СБУ, які брали участь в обшуках, здійснених у межах кримінального провадження, що не належить до підслідності СБУ.

Читайте також: Архітектурна спільнота проти силовиків: як тиснуть і переслідують Спілку архітекторів за її позицію щодо містобудівного законопроєкту

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter