Зеленський: Україна готує два списки на обмін
Україна проводить переговори щодо звільнення українців, які перебувають на тимчасово окупованій території Донбасу та в Росії.
Про це повідомив президент Володимир Зеленський.
Один зі списків, за словами очільника України, обговорюють у межах мінських перемовин, а другий – безпосередньо з Росією.
“Два треки, два списки. Список ми погодили в Мінську, будемо доповнювати перелік встановлених осіб. Готуватимемо цей трек – обмін з тимчасово окупованими територіями. І окремий трек – ми вже розпочали розмову з Російською Федерацією щодо обміну українців – усіх, включно з кримськими татарами, іншими українцями, які перебувають на території Росії”, – сказав Зеленський.
Нагадаємо, за даними правозахисників, Росія досі утримує у себе 87 українців. Серед них Володимир Дудка та Олексій Бессарабов, Олександр Шумков, Валентин Вигівський, кримські татари, яких російські силовики переслідують за звинуваченнями в участі у “Хізб ут-Тахрір”, і десятки інших людей.
Водночас, за даними представниці України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи та колишньої Омбудсманки Валерії Лутковської, досі на Донбасі в підвалах бойовиків залишаються близько 300 людей.
Минулого року між Україною та Росією відбулися два обміни. Спочатку 7 вересня звільнили 24 полонених моряків, Романа Сущенка, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха та інших політв’язнів, яких РФ роками незаконно утримувала у себе.
29 грудня на контрольно-пропускному пункті “Майорське” відбувся другий обмін. Росія тоді повернула 81 українця, зокрема журналіста “Радіо Свобода” Станіслава Асєєва (Васін) та дописувача з міста Чистякове Донецької області Олега Галазюка.
Україна готова була видати 141 особу, але 17 людей відмовилися повертатися на територію ОРДЛО. В результаті Україна видала 127 утримуваних, зокрема ексспецпризначенців “Беркуту” Павла Аброськіна, Сергія Зінченка та Олега Янишевського, обвинувачених у розстрілах на Майдані. Також Росії видали терористів, які підірвали в Харкові вибуховий пристрій у 2015 році. Цей крок спричинив неоднозначну реакцію в суспільстві.