В Україні запустять пілотний проєкт онлайн-судів для бізнесу

Дата: 26 Березня 2021
A+ A- Підписатися

Європейський банк реконструкції та розвитку розпочинає пілотний проєкт з надання допомоги країнам у створенні онлайн-судів для позовів невеликої вартості, першою учасницею якого стала Україна.

Про це повідомили на сайті ЄБРР.

Фото: з відкритих джерел

Згідно з опитуванням, опублікованим у звіті ЄБРР про перехід 2019–2020 років, 17% малих та середніх підприємств вважають суди “основною” або “дуже серйозною” перешкодою для їхньої діяльності. Витрати, пов’язані із судовим розглядом, є одними з найбільших бар’єрів для щонайменше 49% компаній в Україні. 

Онлайн-суди, які вже працюють у Канаді, Британії та США, передбачають, що процедура вирішення спорів проводиться дистанційно, починаючи від подання позову і закінчуючи ухваленням рішення. 

“Ці суди доступні безпосередньо учасникам судового процесу та їхнім представникам, а також доповнені послугами та інструментами для полегшення доступу до правосуддя та участі в судовому процесі. Пілотний проєкт ЄБРР має на меті розробити систему, побудовану на досвіді цих країн, та зробити її доступною для країн Західних Балкан, Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії”, – зазначили в банку. 

У межах пілотного проєкту в Україні онлайн можна буде вирішити справи, що стосуються невеликої вартості, а саме від 5 до 10 тисяч євро. Саме в цій категорії справ, як зазначають фахівці, заявники відчувають несправедливі перешкоди у вигляді непропорційних судових витрат і затримування в розгляді. 

За даними ЄБРР, вартість вирішення комерційного спору через місцевий суд першої інстанції в Україні становить 46,3% вартості позову. У Киргизькій Республіці вартість становитиме 47%, а в Сербії – 36%.

Фото: з відкритих джерел

Напрацювання, які будуть впроваджені в Україні, у ЄБРР планують застосовувати в інших економіках, куди інвестуватиме банк. 

Нагадаємо, що наприкінці минулого року в Україні дозволили поетапно запускати електронний суд, адже Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, яку запустили ще у 2017 році, повноцінно так і не запрацювала, зокрема через неготовність деяких її частин. 

Впровадження е-судочинства, за словами експертів, допоможе дотримуватися принципів гласності, відкритості та прозорості розгляду і вирішення, зокрема, адміністративних справ. Питання онлайн-суду стало особливо актуальнішим під час пандемії, адже нові технології могли б дати змогу скеровувати сторонам документи в електронному вигляді та, відповідно, гарантувати їхню безпеку. 

Лідерами серед країн Європи, які використовують цифрове судочинство, є Фінляндія, Норвегія, Австрія та Велика Британія, Естонія, Словаччина та Угорщина. До прикладу, в Австрії працює система електронного юридичного спілкування Elektronischer Rechtsverkehr (ERV), а у Великобританії влада хоче створити “мобільні суди” з онлайн-доступом.

У сусідній Польщі 2009 року створили електронний суд, зокрема, для пришвидшення розгляду вимог про стягнення заборгованості. Всього за два роки потік справ у цьому суді збільшився із 700 тис. до майже 1,5 млн.

Відомо, що судам в Україні не довіряють майже 80% громадян. Однією з найменш надійних установ в Україні назвали судову владу й у нещодавньому звіті щодо оцінювання стану Угоди про асоціацію з ЄС.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: