В Україні критично бракує місць для поселення евакуйованих літніх та людей з інвалідністю – “Схід СОС”

Дата: 11 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

В Україні критично бракує місць для розміщення евакуйованих старшого віку та людей з інвалідністю.

Про це з посиланням на власну статистику повідомили в благодійному фонді “Схід СОС”. 

Ілюстраційне зображення. Фото: фейсбук-сторінка БФ “Схід СОС”

В організації зауважують, що щодня евакуюють із прифронтових територій людей старшого віку та тих, хто має інвалідність. Водночас серед заяв до благодійників 162 людини чекають на евакуацію та переїзд до прихистків, ще 132 – живуть у Центрі соціальної адаптації людей з інвалідністю ГО “Океан Добра”, очікуючи на подальше розселення.

Лише 17 людей за останні два тижні вдалося відправити на місце, де можна лишатися довгий строк. 

“Російська КАБ і летить швидше, ніж будується геріатрія”, – коментують ситуацію благодійники. 

У фонді вже закликали уряд звернути увагу на “невидиму” категорію переселенців. 

Поліціянт та сусід допомагають евакуюватися з Костянтинівки пенсіонерці Лідії Василівні, яка прожила в місті понад пів століття. До виїзду жінка була вимушена жити в зруйнованій росіянами багатоповерхівці кілька тижнів без води, світла та опалення. Скриншот відео

Повномасштабне російське вторгнення продовжує непропорційно впливати на літніх українців. До прикладу, торік, з червня до серпня, загинули щонайменше 2092 людини (на основі записів, де відомий вік), з яких майже 40% були старші за 60 років. Разом з тим ця демографічна група у співвідношенні до всього населення країни становить 25%.

В ООН висували припущення щодо того, чому склалася така ситуація: між іншим, так могло трапитися через ігнорування органами влади особливих потреб цієї категорії громадян. 

Правозахисники збирали історії літніх українців, які лишаються у своїх домівках навіть під час бойових дій. Водночас деякі літні пішки виходять з окупації через нестерпні умови життя, наприклад відмову продавати ліки без російського паспорта. 

Нагадаємо, що кожна друга людина у світі має упередження щодо віку. Ейджизм значною мірою поширений у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, а серед літніх людей з ейджизмом пов’язані погіршення фізичного і психічного здоров’я, соціальна ізоляція і самотність, фінансова незахищеність, зниження якості життя і передчасна смерть.  

До початку повномасштабного російського вторгнення дві третини українців вважали, що існує вік, коли “вже пізно”, наприклад, змінити фах. Війна ситуацію не покращила, хоч і змінила роль літніх працівників в економіці.

Нині уряд розробляє для українців стратегію активного довголіття.

Як відомо, 21 січня 2025 року Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.

Крім того, напередодні коаліція оприлюднила до 13-ї сесії Верховної Ради чергову дорожню карту законопроєктів щодо постраждалого населення з метою консолідації зусиль, формування послідовної законодавчої політики та забезпечення ефективної допомоги.

За підсумками аналізу законопроєктів, представлених у дорожній карті, правозахисники вважають важливим звернути увагу народних депутатів України на окремі питання, які виникають у процесі підготовки та розгляду законодавчих ініціатив із цієї тематики.

Фотографія обкладинки: Схід СОС 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter