Українці не готові обміняти Крим на мир на Донбасі – соцопитування

Дата: 10 Червня 2021
A+ A- Підписатися

Українське суспільство категорично не сприймає ідею де-факто відмовитися від повернення Криму “в обмін” на часткове або повне врегулювання конфлікту на Донбасі: лише 3% опитаних вважають, що заради миру можна було б офіційно погодитися на анексію півострова.

Про це свідчать результати соцопитування Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва “Як змінилася думка українців про російсько-українську війну за два роки президентства Зеленського”, оприлюднені 9 червня.

Ще 7% респондентів вважають, що тривалого миру можна було б досягти за допомогою таких поступок Росії, як автономія Донбасу і відмова від повернення Криму. 

Водночас кількість українців, які вважають конфлікт на Донбасі російською агресією проти України з використанням місцевих бойовиків, за останні півтора року збільшилася та 2020-го становила 53,5% всіх респондентів проти 45% у 2019-му.

Інші погляди на конфлікт отримали значно меншу підтримку:

  • “внутрішній конфлікт в Україні, де одну зі сторін підтримує Росія” – 15%;
  • “війна Росії із Заходом на території України” – 13%;
  • “суто внутрішній громадянський конфлікт в Україні” – 7%.

71% респондентів переконані, що між Україною та Росією йде війна. Така думка превалює в усіх макрорегіонах і зростає зі сходу (48%) до заходу (91%).

Майже половина опитаних (48%) вважає, що роль Росії в цьому конфлікті полягає в контролі терористичних угруповань “ДНР” та “ЛНР” і керуванні їхніми політичними та військовими діями. 

47% упевнені, що ця роль – в участі Збройних сил Росії в бойових діях на боці сепаратистів, 43% – у постачанні зброї цим самопроголошеним формуванням. 

Окрім цього, 35% опитаних вважають, що росіяни надають гуманітарну допомогу ОРДЛО, а 27% – що РФ підтримує псевдореспубліки переважно дипломатичним шляхом.

Щодо шляхів досягнення тривалого миру на Донбасі в українців немає однозначної думки. Згідно з дослідженням, однаково популярні варіанти:

  • продовження дипломатичного тиску на Росію і “ДНР” та “ЛНР”, посилення всіх можливих санкцій – 20%;
  • зміцнення економічного та військового потенціалу України, повна ізоляція окупованих територій – 19%.

Ще 20% не визначилися з тим, як можна було б досягти стабільного миру в регіоні. 

“Прямі переговори із самопроголошеною владою підтримують у цьому контексті тільки 13% громадян, хоча на сході цей показник вищий – 24%”, – йдеться в дослідженні.

На заваді компромісу для досягнення миру на Донбасі стоїть відмова і небажання керівництва Росії домовлятися – так вважають 62% респондентів.

Українську сторону в небажанні припиняти війну і виконувати Мінські домовленості звинувачують 19%.

55% громадян опитаних бачать політичне майбутнє ТОТ у складі України й на тих самих умовах, що й раніше. По 13% респондентів окремо виступають за повернення цих територій на умовах автономії або іншої форми більшої незалежності від Києва. Ідея з незалежністю самопроголошених утворень або їхнім приєднанням до Росії, як і раніше, має мінімальну підтримку на рівні похибки.

Джерело: dif.org.ua

Зусилля президента Володимира Зеленського, спрямовані на врегулювання ситуації на Донбасі, підтримуються 38% населення, не підтримуються – 19%. Водночас 28% нічого не знають про відповідні дії очільника держави в цьому напрямі.

Джерело: dif.org.ua

Як і раніше, громадяни України вважають неприйнятними більшість компромісів, на яких наполягає Росія, з посиланням на Мінські домовленості. Найменш прийнятними є:

  • проведення виборів на умовах бойовиків (неприйнятно для 70%, і лише для 12% прийнятно);
  • амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ (66% проти 15%);
  • згода на особливі економічні та політичні відносини ОРДЛО з Росією (64% проти 15,5%);
  • формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників (61% проти 20%).

Якщо порівняти з листопадом 2019 року, серед українців істотно зросла неприйнятність ідеї дозволити ОРДЛО особливі економічні та політичні відносини з Росією: від 50% до 64%.

Загальнонаціональне дослідження проведено соціологічною службою Центру Разумкова спільно  з Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва з 14 до 19 травня 2021 року включно в усіх регіонах України, за винятком Криму й окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Фото обкладинки: з відкритих джерел

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter