У СБУ розповіли, як їх змінить президентський законопроєкт
Внесений президентом Володимиром Зеленським законопроєкт щодо реформи Служби безпеки України передбачає, зокрема, демілітаризацію відомства та відмову від невластивих СБУ функцій.
Про це повідомили у відомстві.
Законопроєкт, який Зеленський подав на розгляд парламенту напередодні та визначив його як невідкладний, розробили на базі документа, який подали до Офісу Президента ще в жовтні минулого року. У його фінальній редакції, як зазначили силовики, врахували ключові пропозиції міжнародних партнерів.
Серед основних новацій законопроєкту:
- розмежовування компетенції СБУ з іншими структурами сектору безпеки та визначення нових пріоритетів в її роботі;
- відмова від невластивих функцій;
- демілітаризація СБУ;
- впровадження гнучкої структури відомства;
- зосередження уваги на контррозвідувальній протидії загрозам державній безпеці, кібербезпеці, боротьбі з тероризмом, захисті державної таємниці тощо;
- істотне посилення інформаційно-аналітичної складової в діяльності СБУ, перехід від реактивного підходу в роботі до проактивного та ризик-орієнтованого;
- СБУ не вестиме боротьби з економічною злочинністю, проте зосередить увагу на захисті об’єктів критичної інфраструктури;
- поступове скорочення чисельності СБУ: з 27 тис. до 15 тис. осіб;
- покращення рівня соціального забезпечення співробітників, їхнє грошове забезпечення, яке наразі є найнижчим серед силових структур, та підвищення після реформи до рівня НАБУ, ДБР та інших новостворених антикорупційних органів;
- посилення парламентського та громадського контролю над діяльністю Служби безпеки України;
- мінімізація ризиків політичного втручання у діяльність СБУ.
Голова СБУ Іван Баканов назвав президентський законопроєкт “збалансованим” і таким, що “враховує кращі світові тенденції”.
“Маю надію, що Верховна Рада розгляне його досить швидко. Адже в нинішніх умовах, коли Україна протистоїть багатьом загрозам – як зовнішнім, так і внутрішнім, – реформа СБУ з кожним днем набуває нової актуальності. Це не просто законодавче питання, а можливості для більш ефективної роботи служби і, як наслідок, покращення безпеки всієї держави”, – заявив він.
Нагадаємо, що реформа СБУ була однією з вимог, які до нової влади поставили правозахисники ще в липні цього року. Експерти тоді зазначали, що відомство успадкувало багато притаманних радянській спецслужбі функцій та працює практично без будь-якого контролю за своєю роботою. Закликав нову владу реформувати СБУ й Генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Зміни, які чекають на відомство, чиновники називали “наймасштабнішими” за часи незалежності, однак експерти кажуть – обіцяна реформа лише закріплює радянську систему роботи.
На початку поточного року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який, за словами експертів, посилить слідчі повноваження СБУ та фактично дозволить відомству працювати над розслідуванням практично будь-яких справ.