У понад пів сотні підрозділів поліції в Україні працює система контролю за дотриманням прав людини: як вона допомагає?
В Україні вже в понад пів сотні поліцейських управлінь запрацювали системи контролю за дотриманням прав людини.
Про це розповіли в Нацполіції.
Система має назву “Сustody Records”, а про її запровадження з трибуни парламенту в червні 2020-го, після зґвалтування жінки у відділку в Кагарлику, казав тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Сustody Records дозволяє електронно фіксувати, зокрема, на відео все, що відбувається з потерпілими, свідками чи підозрюваними в поліції з моменту потрапляння в будівлю й упродовж усього часу перебування. Окрім цього, з’являється нова посада – інспектора з дотримання прав людини, що має спілкуватися, наприклад, із затриманими.
Одним з підрозділів, де нещодавно запустили систему, стало Одеське районне управління поліції №2. Загалом в області до кінця серпня мають відкрити чотири оновлених відділки.
Катування в поліцейських відділках та пов’язані з ним неправомірні дії правоохоронців поширені в Україні. Поточного року Офіс генпрокурора має відзвітувати Раді Європи про виконання майже сотні справ про тортури в правоохоронній системі.
Механізм “Сustody Records”, як пояснювали експерти, не є панацеєю від катувань, однак має мінімізувати ризики.
“Завжди можна займатися цими “ефективними”, з точки зору правоохоронців, методами (катуваннями. – Ред.) розслідування десь в автомобілі, підвалі, лісопарку чи деінде. Просто це складніше, складніше також приховати сліди й уберегтися від невимушених свідків. Урешті, для тієї категорії людей, які вважають, що пару ударів з боку поліцейського під час допиту – це нормально, буде зрозуміло, що щось тут не те відбувається”, – зазначав правник Євген Крапивін.
Нагадаємо, що до початку повномасштабного російського вторгнення більшість українців були впевнені, що від насильства в поліції не застрахований ніхто.