У Криму розпочалася чергова незаконна призовна кампанія окупантів. Представництво президента України в АРК засудило воєнний злочин

Дата: 02 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим засудило початок 21-ї незаконної призовної кампанії на тимчасово окупованій території (ТОТ), що розпочалася 1 квітня 2024 року.

Відповідну заяву відомства розповсюдила пресслужба представництва.

У представництві назвали цей крок “черговим свідченням систематичного порушення Російською Федерацією фундаментальних принципів міжнародного права, зокрема суверенітету України, та її зобов’язань як держави-окупанта”.

У представництві пояснюють, що такі дії країни, яка тимчасово окупує українську територію, грубо порушують низку міжнародно-правових норм. Стаття 51 IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року прямо забороняє державі-окупанту примушувати осіб, що перебувають під захистом, до служби в її збройних чи допоміжних силах.

Крім того, призов громадян України на окупованих територіях суперечить статті 8(2)(b)(viii) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, яка кваліфікує примушення населення окупованої території до служби в армії держави-окупанта як воєнний злочин. Ця практика також порушує резолюції Генеральної Асамблеї ООН, зокрема № 68/262 від 27 березня 2014 року щодо територіальної цілісності України, та низку подальших резолюцій, які засуджують окупацію Криму і закликають Росію припинити порушення прав людини на півострові.

У відомстві також указують, що, окрім незаконного призову, країна-окупант вчиняє незаконне кримінальне переслідування жителів Криму за ухилення від військової служби в російській армії на підставі статті 328 Кримінального кодексу РФ. Із 2015 року до окупаційних “судів” надійшло 583 кримінальних провадження за цією статтею, з яких 274 (47%) – після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року.

За результатами розгляду цих справ окупаційні “суди” ухвалили 470 обвинувальних “вироків” та застосували інші заходи кримінально-правового характеру до 75 осіб. У переважній більшості випадків незаконні “суди” призначали штрафи, розмір яких варіюється від 5 до 50 тисяч російських рублів.

Представництво задокументувало також випадки повторного засудження та навіть умовного позбавлення волі.

“Такі дії не лише суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, а й становлять прямий тиск на громадян України, спрямований на примус до співпраці з окупантом і знищення їхньої національної ідентичності”, – мовиться в заяві представництва.

Відомство з відкритих джерел зафіксувало щонайменше 1 873 солдатів російської армії з підрозділів, дислокованих у тимчасово окупованому Криму, які загинули в російсько-українській війні. З них 1 266, ймовірно, були громадянами України. Кількість загиблих може бути більшою, оскільки Росія приховує реальні втрати.

Читайте також: За три місяці Кримська правозахисна група задокументувала 63 загиблих кримчан, яких Росія незаконно мобілізувала

Також підтверджено взяття в полон щонайменше 116 військовослужбовців РФ з окупованого Криму, більшість із яких, ймовірно, є громадянами України.

У представництві президента наголошують, що Україна послідовно фіксує та розслідує воєнні злочини, скоєні Росією на ТОТ. У межах цієї діяльності Офіс генерального прокурора постійно підтримує комунікації з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду щодо незаконного призову громадян України до збройних сил РФ.

“Ми рішуче засуджуємо спроби російської федерації легітимізувати свою окупацію через примусову мобілізацію та кримінальне переслідування, що є частиною ширшої політики мілітаризації Кримського півострова та систематичних порушень прав людини. росія, як держава-окупант, зобов’язана дотримуватися положень міжнародного права, зокрема статті 43 Гаазької конвенції 1907 року про закони і звичаї війни на суходолі, яка вимагає поваги до чинних законів окупованої території, а не нав’язування власного законодавства. Натомість рф систематично ігнорує ці зобов’язання, примушуючи громадян України підкорятися російській юрисдикції та служити в її армії”, – мовиться в заяві представництва.

Відомство закликає громадян України в окупованому Криму уникати участі в незаконних призовних кампаніях, документувати факти примусу та інформувати українські правоохоронні органи через доступні канали зв’язку

Читайте також: Чи можуть кримчани захиститися від незаконної мобілізації Росії

Представництво президента також закликало міжнародну спільноту, зокрема ООН, ЄС, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, Міжнародний комітет Червоного Хреста й Міжнародний кримінальний суд, невідкладно відреагувати на ці грубі порушення.

“Просимо вжити заходів для притягнення РФ до відповідальності – зокрема, через розширення санкцій проти посадових осіб, причетних до організації незаконних призовів та переслідувань громадян України, а також через документування цих злочинів для подальшого розгляду в міжнародних судах. Крим – це Україна, і ми не припинимо боротьбу за відновлення територіальної цілісності нашої держави відповідно до норм і принципів Статуту ООН”, – наголошується в заяві.

Напередодні розшукуваний Міжнародним кримінальним судом Владімір Путін підписав указ про весняний призов громадян РФ на військову службу в період з 1 квітня до 15 липня. Відповідно до документа, опублікованого на офіційному порталі правової інформації, до армії планують призвати 160 тисяч людей. Експерти зазначають, що це найбільша кількість призовників за роки російської агресії в Україні. 

З 2024 року, відповідно до нових російських законів, на строкову службу беруть громадян віком від 18 до 30 років. Раніше верхня межа становила 27 років.

Зростання кількості призовників пов’язане з указами Путіна про поетапне збільшення чисельності російської армії. На початку 2022 року в Росії було близько мільйона військовослужбовців. Упродовж трьох років штатну чисельність армії підняли до півтора мільйона людей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter