У Харкові скасували “регіональну мову”

Дата: 25 Травня 2021
A+ A- Підписатися

Харківський окружний адміністративний суд визнав протиправним і нечинним рішення Харківської міськради про реалізацію в місті положень неконституційного закону “Про засади державної мовної політики”.

Відповідне рішення опублікували в Єдиному реєстрі судових рішень. 

Харківська міська рада

Закон “Про засади державної мовної політики”, який дозволив надати російській мові статус регіональної в Харкові, визнали неконституційним ще 2018 року. Однак після цього та навіть після численних звернень активістів міськрада відмовлялася скасувати власне рішення про це, а тому втрутилася прокуратура. 

Статус “регіональної” дозволяв використовувати недержавну мову в роботі місцевих органів влади та органів самоврядування. Окрім цього, як було прописано в неконституційному законі, застосовувати та вивчати регіональну мову можна було в державних і комунальних закладах, а також використовувати в інших сферах суспільного життя.

Нагадаємо, що наприкінці минулого року Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь просив Офіс генпрокурора допомогти скасувати регіональні мови. Виявилося, що досі в окремих обласних, міських, сільських та селищних радах у Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях, наприклад, діловодство та ухвалення рішень здійснюється виключно регіональною мовою, що порушує закон про мову. 

Парламент ухвалив закон про мову наприкінці квітня 2019-го. Документ закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська і вона обов’язкова для органів державної влади й публічних сфер на всій території держави. Із січня поточного року вся сфера обслуговування перейшла на українську. 

За словами експертів, закон про мову, згідно з положеннями якого й відбуваються зміни, можна назвати найкращим з подібних, ухвалених в Україні, але він має багато суттєвих недоліків з погляду дотримання міжнародних стандартів у сфері прав людини та норм Конституції України. На суперечливі та дискримінаційні норми вказала у своїх висновках Венеційська комісія. 

ZMINA також докладно розповідала у власному аналізі про невідповідності стандартам прав людини в законі.

Фотографія обкладинки: mykharkov.info

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: