Із 16 січня на відмову обслуговувати українською можна поскаржитись: як та куди?

Дата: 12 Січня 2021
A+ A- Підписатися

Після 16 січня скарги щодо відмови в обслуговуванні українською мовою громадяни зможуть надсилати мовному омбудсману.

Про це Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив у фейсбуку.   

Тарас Кремінь

Обслуговувати державною мовою всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані згідно зі статтею 30 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Виняток становлять лише ті випадки, коли про перехід на іншу мову просить сам клієнт. 

За словами Креміня, якщо громадяни потрапили в ситуацію, коли їх відмовляються обслуговувати українською, то спочатку слід спробувати владнати її на місці та попросити працівника дотримуватися закону. Якщо в такий спосіб ситуацію не вдалося владнати, то Кремінь радить звернутися до керівництва закладу. 

У разі відмови керівництва закладу Уповноважений із захисту державної мови радить робити таке: 

  • зафіксувати факт відмови на аудіо або відео;
  • надіслати скаргу на адресу Уповноваженого із захисту державної мови (написати на поштову адресу 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, електронну скриньку skarha@mova-ombudsman.gov.ua або заповнити відповідну форму на сайті уповноваженого www.mova-ombudsman.gov.ua);

Кремінь зазначив, що в скарзі слід зазначити прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання особи, викласти суть скарги, який саме суб’єкт / працівник суб’єкта, коли, за якою адресою та як порушили право скаржника. До скарги, яку заявник має підписати та вказати в ній дату, також можна докласти докази. 

Скаргу уповноваженому можна подати протягом шести місяців з моменту порушення. За відмову обслуговувати українською передбачено штраф від 5100 до 6800 грн.

Нагадаємо, що з минулого року, згідно із законом про мову, російськомовні школи повністю перейшли на українську, а школи з мовами нацменшин, які належать до мов Євросоюзу, такий перехід зроблять з вересня 2023 року. Водночас у школах, де навчатимуть переважно українською мовою, все одно збереглася можливість вивчати свій предмет – рідну мову рідною мовою. З 2021 року кандидати в нардепи складатимуть іспит з української, згідно з положеннями закону. 

За словами експертів, закон про мову можна назвати найкращим з подібних, ухвалених в Україні, але він має багато суттєвих недоліків з погляду дотримання міжнародних стандартів у сфері прав людини та норм Конституції України. На суперечливі та дискримінаційні норми вказала у своїх висновках Венеційська комісія.  ZMINA також докладно розповідала у власному аналізі про невідповідності стандартам прав людини в законі.

Відомо, що останні соціологічні дослідження показують, що більшість людей у всіх регіонах України підтримує ключові положення закону про державну мову, однак на практиці закон масово порушують. Нещодавно мовний омбудсман попросив Офіс генпрокурора посприяти скасуванню регіональних мов. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter