Три роки окупації ЗАЕС: брак кваліфікованого персоналу, погане технічне обслуговування та судові процеси над українськими атомниками

Дата: 04 Березня 2025
A+ A- Підписатися

За три роки окупації працівники Запорізької АЕС констатують погіршення безпекової ситуації на станції через неякісну експлуатацію обладнання та брак кваліфікованих атомників.

Про це розповів під час пресконференції гендиректор компанії “Енергоатом” Руслан Кариков.

Працівники ЗАЕС. Скриншот відео

За словами Карикова, наразі з окупованого Енергодара виїхало близько чотирьох тисяч працівників. Більша частина з них працевлаштовані, вийшли на пенсію або ж перебувають за кордоном. Також сотня співробітників служить у ЗСУ. 

Частина персоналу ЗАЕС продовжує жити в Енергодарі через особисті або ж сімейні обставини, із 3200 працівників підписали контракт з РФ 1100. 

“Наразі дуже складно виїхати з міста, оскільки існує загроза бути ув’язненим, тому що ці люди зазвичай не уклали контракт і не отримали російський паспорт. Також треба розуміти, що ті, хто уклав контракт, зробили це під тиском, знущаннями, постійним впливом. Висококваліфікований персонал збережений, працює на українську енергетику і готовий у будь-який момент повернутися до виконання своїх обов’язків після звільнення міста”, – наголосив Кариков.

Провідний інженер ЗАЕС Дмитро Пахомов перебував в окупації дев’ять місяців. Він каже, що спочатку росіяни думали, що працівники самі підуть підписувати контракт. Але ніхто цього не робив, тоді окупанти проводили розмови з ними, переконували, пропонували великі гроші, посаду, але Дмитро відмовився.

Наступного дня йому заблокували перепустку для входу на Запорізьку АЕС. Після цього він виїхав.

Начальник зміни станції ЗАЕС Дмитро Чебан підтвердив, що, коли росіяни зайшли на станцію, вони заздалегідь знали прізвища працівників, підготували контракти, але більшість не йшла на співпрацю. Тоді вони почали шантажувати рідними, близькими, а також погрожували. Якщо в когось були родичі, знайомі чи друзі – ветерани або чинні військовослужбовці, то їх арештовували.

ЗАЕС. Фото: AFP

“Росатом”, що допомагає з окупацією станції, поступово залишався без українського персоналу і був змушений набирати “людей з вулиці”. Ще одним варіантом розв’язання проблеми було завезення персоналу з РФ, утім такі працівники не знають, як користуватись обладнанням, наявним на АЕС. Усе це має великий вплив на ядерну безпеку, яка деградує, про що не раз казали фахівці, зокрема з МАГАТЕ. 

Співробітники ЗАЕС прокоментували останню ротацію місії МАГАТЕ, що відбулася через окуповані території. Атомники нагадали, що такий крок суперечить міжнародному праву та законодавству України. 

“Україна є власником Запорізької АЕС, тому має бути учасником процесу. Це робиться для того, щоб виключити нас із переговорного процесу, гарантування безпеки станції. Наше ставлення до цього дуже негативне. Ротація інспекторів МАГАТЕ повинна бути через територію України”, – додав Кариков.

Нагадаємо, що Енергодар, у якому живуть працівники ЗАЕС, російські військові окупували 5 березня 2022 року.

Невдовзі після цього там почалися проблеми з харчами, ліками, а росіяни почали викрадати містян прямо посеред вулиць. Попри тиск окупантів енергодарці виходили на протести, які розганяли стріляниною.

За час окупації, як кажуть правозахисники, росіяни перетворили ЗАЕС та Енергодар на катівню. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter