Темники в “Укрінформі”: прокуратура перенаправила звернення нардепів до поліції Києва

Дата: 07 Липня 2024
A+ A- Підписатися

Київська міська прокуратура перенаправила до столичної поліції звернення народних депутатів щодо можливого кримінального правопорушення, пов’язаного з поширенням так званих темників у державному інформагентстві “Укрінформ”.

Про це повідомила “Українська правда” з посиланням на інформацію столичних правоохоронців.

Джерело: “Укрінформ”

Звернення стосується перешкоджання законній професійній діяльності журналістів – стаття 171 Кримінального кодексу України.

Кілька нардепів звернулися до Офісу генпрокурора з приводу можливого кримінального правопорушення у червні нинішнього року. Пресслужба установи відповіла, що депутатський запит скерували до столичної прокуратури.

Зі свого боку прокуратура пояснила, що не є органом досудового розслідування, тому скерували його до компетентного органу — Головного управління Нацполіції у Києві.

Нагадаємо, що раніше журналісти “Української правди” опублікували розслідування, у якому йдеться про те, що Офіс президента України намагається контролювати інформаційну політику державного інформаційного агентства “Укрінформ”, повертаючи цензуру й так звані темники. 

Розповідь про зміни в “Укрінформі” автори розслідування “Української правди” починають зі звільнення Олексія Мацуки – засновника інформагентства “Новости Донбасса”, експрацівника в київському бюро “Радіо Свобода”, автора програм в ефірі “Громадського” та колишнього шеф-редактора державного FREEДОМ. 

Мацуку призначили керувати “Укрінформом” лише 2023 року, й автори розслідування звернули увагу на те, що він “демонстрував особливу прихильність до нинішньої влади з початку каденції Володимира Зеленського”. Після спілкування із працівниками агенції та іншими дотичними до питання людьми, стало відомо, що з приходом нового керівника в медіа, що працює з 1918 року, знову зайшла мова про цензуру. 

У тексті “УП” наводять приклад так званих темників, що розсилав Мацука працівникам, – таблиць із трьома колонками, остання з яких має назву “небажані спікери”. Автори таких “рекомендацій” визначали теми та посадовців, що мають їх коментувати, а серед “небажаних” опинились опозиційні політики та активісти, але не лише вони. 

До прикладу, щодо теми “ветеранський рух: допомога та реабілітація” на Дніпропетровщині автори “темників” заборонили опитувати для матеріалів “учасників бойових дій, які через власні організаційні питання не змогли оформити допомоги”. 

Журналісти за “темниками” працювати відмовились. 

На початку 2024-го з “Укрінформу” почали масово звільнятися працівники. За даними, які агентство надало у відповідь на запит, з моменту призначення Мацуки пішли 45 людей (30 із них – за останні три місяці), зокрема керівники творчих підрозділів, журналісти, відеооператори, фотокореспонденти, маркетологи. 

Ситуація з медіа стала відома міжнародним партнерам, зокрема послам країн G7, які зустрілися з українськими журналістами, включно з тодішньою заступницею Мацуки Мариною Сингаївською. Остання розповіла про тиск та цензуру. 

31 травня 57-річний кореспондент “Укрінформу” у Чернігівській та Черкаській областях Юрій Стригун, який також публічно підтвердив факт розсилання “темників” в агентстві, отримав повістку з вимогою з’явитися до ТЦК.

Після цього гендиректор “Укрінформу” Сергій Череватий повідомив, що підписав розпорядження про звірку даних військовозобов’язаних стосовно п’ятьох працівників “Укрінформу”, серед яких і Стригун. За його словами, розпорядження про необхідність цим працівникам агентства прибути до ТЦК було відправлено 22 травня, а “Укрінформ” отримав цей документ 31 травня.

На початку червня стало відомо, що Офіс генпрокурора спрямував запит щодо ймовірного перешкоджання професійній діяльності журналістів до Київської прокуратури.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter