Суд у Москві заочно заарештував українську активістку Ірину Земляну
Рішення про заочний арешт Земляної суд ухвалив 4 березня. Проти українки порушили кримінальну справу щодо нападу на людину, яка користується міжнародним захистом, з метою провокації війни. Зазначається, що Земляна перебуває у розшуку з листопада минулого року. До списку “терористів та екстремістів” її додали у лютому поточного року.
Ні в картці розшуку, ні в записі Росфінмоніторингу, ані в суді слідчі слідкому РФ не назвали Земляну по батькові. Причому фотографію у картці розшуку також взяли не з паспортних баз даних чи соцмереж, а з акції у Варшаві – її обличчя облите буряковим соком. Це може свідчити, що слідство оголосило у розшук, а суд заочно заарештував українку, навіть не з’ясувавши, як її насправді звуть і який вона має вигляд.
Раніше ZMINA повідомляла, що українські активістки, протестуючи проти війни в Україні, 9 травня у Варшаві завадили послу РФ у Польщі Сергію Андрєєву покласти вінок на цвинтарі радянських воїнів: його облили штучною кров’ю.
Згодом одна з ініціаторок антиросійської акції протесту у Варшаві Ірина Земляна змушена була під охороною виїхати зі столиці Польщі через численні погрози.
За декілька днів після того слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу про “напад” на російського посла в Польщі.
Сама Ірина Земляна неодноразово заявляла публічно, що не обливала посла буряковим соком, а натомість облила себе перед ним. Це також видно на числених фото та відео інциденту, які доступні в мережі. Про це свідчать також рішення польського суду.
“Росія пресує мене, тому що я єдина ідентифікована людина, яка там була”, – сказала в коментарі ІМІ Ірина Земляна.
У вересні 2022 року Земляна заявила, що у РФ подали запит до Інтерполу про її розшук.
У червні 2023 року стало відомо, що польська прокуратура закрила справу про облиття фарбою російського посла, визнавши Ірину невинуватою.
В Україні поліція також відкрила кримінальне провадження за заявою Земляної після інциденту у Варшаві з російським послом. Згодом кримінальне провадження щодо погроз життю та розсекречення особистих даних активістки закрили, але суд зобовʼязав відновити розслідування.