Росіяни вдруге відправили до штрафного ізолятора кримського політв’язня Тимура Ялкабова
Дружина кримського політв’язня Тимура Ялкабова звернулася до російського уповноваженого з прав людини в Ульяновській області Сергія Люлькова зі скаргою на дії адміністрації колонії в Димитровграді. Жінка поскаржилася на численні порушення щодо її чоловіка.
Про це інформує громадське об’єднання “Кримська солідарність”.
Відомство передало скаргу до прокуратури з нагляду за дотриманням законів у виправних установах в Ульяновській області. Утім, вона жодних порушень у діях адміністрації в’язниці не виявила. Також під час перевірки встановили факт застосування фізичної сили щодо Тимура Ялкабова.
Алія Ялкабова розповіла, що її чоловіка безпідставно поміщають до штрафного ізолятора (ШІЗО), вилучають особисті речі та принижують.
Вона також відзначила невідповідні нормам якість харчування та умови утримання.
Письмові скарги ув’язнених до суду, прокуратури та Громадській наглядовій комісії адміністрація колонії не надіслала.
У мого чоловіка величезні проблеми зі здоров'ям, такі як астма третього ступеня. Перебування в штрафному ізоляторі йому категорично протипоказане за станом здоров'я.
Алія Ялкабова
Медичних протипоказань для заборони на видворення до ШІЗО за станом здоров’я, попри астму Ялкабова, прокуратура не побачила.
Російські окупанти незаконно етапували політв’язня з Криму на територію Росії в січні 2023 року, що, за оцінкою українських правозахисників, є воєнним злочином. Чоловіка помістили 9 лютого 2023 року до ШІЗО, в якому він досі перебуває.
Крім того, “Кримська солідарність” заявила про утримання в ШІЗО ще одного політв’язня з так званої алуштинської групи в справі “Хізб ут-Тахрір” Ельдара Кантимірова. Там він перебуває з 15 лютого. Спочатку його помістили туди на 12 діб, проте термін постійно продовжують під різними приводами. Сам чоловік називає це тиском через українське громадянство.
Наприкінці березня 2022 року Південний окружний суд у Ростові-на-Дону засудив кримськотатарських активістів Тимура Ялкабова та Ленура Сейдаметова до тривалих строків позбавлення волі за звинуваченням в “участі та організації терористичної діяльності на території Криму”. Апеляційна інстанція залишила цей вирок без змін.
Згідно з матеріалами справи, обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів, не планували вчиняти терористичний акт і не закликали інших до терористичних дій.
Захист і самі підсудні називають процес сфабрикованим і пов’язують арешти з вираженням громадянської позиції та публічною критикою силових структур за репресії щодо інших кримських татар.
Правозахисний центр “Меморіал” визнав фігурантів “справи кримських мусульман” політичними в’язнями.
Як відомо, Росія продовжила переслідування громадян України в тимчасово окупованому Криму в політично вмотивованих кримінальних справах з початку неспровокованої великої війни.
За оцінкою правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.
За останніми даними українського Омбудсмана Дмитра Лубінця, Росія незаконно утримує 180 кримських політв’язнів, серед яких 116 кримських татар.
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.