Ролик, у якому журналістські репортажі показали причиною російських обстрілів, доопрацюють – Генштаб
Відеоролик, виготовлений Збройними силами України спільно з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України, який зображує роботу медійників причиною ворожих обстрілів і містить слоган “Один репортаж – один удар”, доопрацюють.
Про це йдеться в заяві Генштабу на його фейсбук-сторінці.

У відомстві зазначили, що метою ролика було звернути увагу всіх громадян, зокрема військових, на питання інформаційної безпеки під час війни. Він став частиною проєкту “Інформаційна безпека”.
У Генштабі наголошують, що не хотіли докоряти представникам медіа або звинувачувати їх у російських обстрілах, а натомість прагнули нагадати про те, що “будь-яка інформація може мати наслідки, які використовує ворог”.
“Ми поважаємо свободу слова й високо цінуємо внесок журналістів у боротьбу України за незалежність. Вдячні за вашу підтримку, самовіддану та надважливу працю”, – йдеться в заяві.
Водночас там визнали “конструктивні зауваження”, тому пообіцяли доопрацювати відео.
Напередодні Генеральний штаб ЗСУ, Головне управління комунікацій ЗСУ та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки поширили у своїх соцмережах ролик, який містить слоган “Один репортаж – один удар”.
На відео зображена репортерка на тлі будівлі, де виробляють дрони, яка відкрито розповідає про це на камеру і каже: “Ось тут виготовляють сотні безпілотників щомісяця”. Водночас співробітник виробництва теж на камеру каже, що компанія подвоїла потужності й що скоро ця партія їде на фронт. Далі в кадрі зображені нібито представники російських спецслужб, які подивилися репортаж і надіслали координати виробництва своєму генштабу для підготовки удару.
Після цього в будівлю влучає ракета, їде пожежна машина. Інший репортер у кадрі на тлі зруйнованої будівлі каже, що “влучання балістики, лікарні переповнені”. У ролику репортер, який повідомляє про влучання, зображений без бронежилета і шолома, веде репортаж з місця нібито в прямому ефірі.
“Небезпека в медіа: як розголошення інформації стає зброєю в руках ворога. Під час війни немає несуттєвого – усе має значення. Один репортаж, зроблений без погодження, може стати джерелом координат для ворога. Нестриманий коментар – об’єктом розвідки. Зайва публікація – причиною удару та втрат. Усі, хто працює з чутливою інформацією, повинні діяти відповідально та з дотриманням правил інформаційної безпеки. Цей ролик – нагадування для кожного журналіста, військового, громадського діяча чи посадовця: мовчання – це теж зброя”, – йдеться в описі до ролика.
Представник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей у коментарі “Детектору медіа” повідомив, що анімаційний відеоролик “Один репортаж – один удар”, який підготував Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Генштабом ЗСУ, має навчально-просвітницьку мету, а його творці не хотіли образити журналістську спільноту.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також опублікував на своїй фейсбук-сторінці офіційну заяву, у якій зазначив, що новий ролик нагадує всім про важливість уважного поширення інформації щодо важливих об’єктів.
Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк заявила, що ІМІ “серйозно занепокоєний” анімаційним роликом, у якому журналістів роблять винними в російських обстрілах. Вона вважає, що такий підхід зі слоганом “один репортаж – один удар” не сприяє покращенню інформаційної безпеки, а стигматизує всю журналістську професію і створює передумови тиску на всіх медійників.
“Такий наратив є дуже небезпечним і хибним, тому що він підриває довіру до медіа, може поставити під загрозу життя медійників і загалом суперечить тим демократичним принципам, які Україна зобов’язана захищати навіть в умовах війни. Такий підхід, зі слоганом “один репортаж – один удар”, жодним чином не сприяє покращенню інформаційної безпеки. На жаль, це стигматизує всю журналістську професію і створює передумови тиску на всіх медійників, які роками чесно виконують свою роботу”, – сказала Оксана Романюк.