Рік, як на війні загинув активіст і розвідник 93 бригади “Холодний Яр” Роман Ратушний

Дата: 09 Червня 2023
A+ A- Підписатися

Рік тому, 9 червня 2022 року, під Ізюмом у бою з російськими окупантами загинув громадський активіст і розвідник 93 бригади “Холодний Яр” Роман Ратушний. Йому було 24 роки.

ZMINA згадує Романа Ратушного і його внесок у формування громадянського суспільства в Україні.

Роман Ратушний. Фото із соцмереж

Друзі й колеги Романа з громадської ініціативи “Захистимо Протасів Яр” згадують його і кажуть, що дуже важко усвідомлювати, що його немає вже рік, і ще важче з цим жити.

“Але його ідеї вічні. Доказом цього є і Громада Протасового Яру, яка продовжує боротьбу. І через фестиваль ми плануємо поширювати його ідеали далі: ідеї громадського активізму, сили локальних громад, об’єднань небайдужих громадян, а також історії про те, як зусилля однієї людини або малої групи людей, їхні віра і відчуття відповідальності за власний дім можуть змінити власний район, місто та всю Україну”, – кажуть активісти ініціативи.

У пам’ять про Романа громада Києва започаткувала фестиваль “Протасів Яр”, який триває з травня і до кінця літа.

“Ми популяризуємо правозахисні ініціативи, українську історію, сучасне і традиційне мистецтво та плекаємо пам’ять про Романа Ратушного, справа якого триває й після його смерті”, – кажуть активісти.

У межах фестивалю на основній локації в Протасовому Яру, а також у будівлі Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків щомісяця відбуватимуться кілька мистецьких подій, у межах яких збиратимуть кошти на підтримку захисників України.

Завдяки зусиллям Романа Ратушного, який був лідером громади, київська історична місцевість Протасового Яру стала символом згуртованої локальної спільноти Києва, здатної зупинити протиправні зазіхання забудовників на тамтешню зелену зону.

5 липня 2022 року Роману Ратушному мало б виповнитися 25 років. Він брав участь у Революції гідності, ще коли був студентом Київського  національного університету імені Тараса Шевченка. 30 листопада 2013 року він постраждав від рук співробітників “Беркуту”, які намагалися придушити протест. У 2021 році Європейський суд з прав людини підтримав позов Ратушного, визнавши, що його право на мирний протест було порушене.

“Рома мав дивовижну здатність об’єднувати людей, вивільняти в них і залучати найкращі й найконструктивніші риси. Його знали не лише в Україні, а й у Європі. Знали як символ покоління сучасних українців, покоління Майдану, покоління, яке відроджує суть демократичних цінностей. Він належав усім, належав Києву, належав Україні”, – говорить мама Романа Ратушного, письменниця Світлана Поваляєва.

Рома був найкращим серед нас, відчайдухом, який завжди був першим у будь-якому бою, ніколи не впадав у відчай і ніколи не мав страху. “Що більше ми вб’ємо росіян, то менше доведеться вбивати нашим дітям” – теза, яку Роман просив пам’ятати та поширювати”, – додає голова ГО “Захистимо Протасів Яр”, волонтерка Юлія Бартле.

Нагадаємо, у 2019 році Ратушний очолив громадську ініціативу “Захистимо Протасів Яр”, яка боролася проти будівництва трьох багатоповерхівок у парковій зоні Києва. У липні 2018 року забудовник “Дайтона Груп”, пов’язаний з головою громадської ради при міській раді Дніпра Геннадієм Корбаном, незаконно отримав дозвіл починати забудову в Протасовому Яру. На той момент у зеленій зоні мали побудувати три 15-поверхові будинки. 

Початок будівництва та встановлення парканів обурили громаду. Тож майже одразу були проведені громадські обговорення, на яких Романа обрали головою ініціативи, а потім і громадської організації.

У травні 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція заборонила “Дайтона Груп” продовжувати будівництво в зеленій зоні. Забудовник одразу звернувся до Окружного адмінсуду Києва з апеляцією. Виграв справу у вересні 2019 року. 

Боротьба в судах продовжувалася, з часом обидва рішення Окружного адмінсуду були скасовані.

28 липня 2020 року КМДА проголосувала за два з трьох рішень, поданих ГО “Захистимо Протасів Яр”. Перше – про повернення статусу зеленої зони земельним ділянкам Протасового Яру. Друге – заява Київради, яка визнає низку юридичних фактів, а також доручає КМДА погодити клопотання ГО “Захистимо Протасів Яр” про створення регіонального ландшафтного парку.

Під час боротьби громади за Протасів Яр у судах Роман Ратушний отримував погрози від Корбана. 

З активістом намагалися “домовитись” і безпосередні представники забудовника. Йдеться про близького до забудовників адвоката Андрія Смирнова, який зараз обіймає посаду заступника керівника Офісу президента, неформально опікуючись органами судової влади.

Детальну інформацію щодо переслідувань Романа Ратушного Андрієм Смирновим можна знайти в розслідуванні руху “Чесно” 2019 року.

Після прямого ігнорування президентом України погроз його заступника Смирнова Ратушному і переслідування з боку Корбана Романа запросили до Брюсселя на зустріч з керівником групи підтримки України в Єврокомісії Пітером Вагнером, а також членами Європейського фонду демократії (EED). Тоді Вагнер написав на своїй сторінці у твіттері, що вражений мужністю активістів, “які присвятили себе захисту Протасового Яру – історичного місця та зеленої зони Києва”.

Після заяви Вагнера переслідування Романа припинилося. 

20 березня 2021 року біля Офісу президента в Києві відбулась акція протесту на підтримку Сергія Стерненка “Не чуєш? Побачиш”. На ній активісти вимагали звільнення політичних в’язнів, усунення з державних посад корупціонерів – прибічників диктаторського режиму Януковича та російських агентів, вирішення конституційної кризи та проведення судової реформи.

Серед протестувальників був і Роман Ратушний. Він став одним з тих, кого переслідували за участь в акції. Активісту інкримінували злочин, передбачений частиною 4 статті 296 Кримінального кодексу, – грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, скоєне групою осіб з попереднім наміром та із застосуванням зброї чи інших предметів для заподіяння тілесних ушкоджень.

Сам Роман заявляв, що на акції протесту на Банковій дійсно був, але інкримінованих дій не вчиняв. Активіст був переконаний, що підозра та домашній арешт – спосіб усунути його від боротьби за Протасів Яр, зокрема від участі в запланованих судових засіданнях. 

21 квітня 2021 року активіста звільнили з-під домашнього арешту.

З першого дня повномасштабного російського вторгнення, 24 лютого 2022 року, Роман Ратушний брав участь у боях під Києвом, згодом у складі 93 ОМБр “Холодний Яр” звільняв Тростянець, воював на Сумщині та під Ізюмом на Харківщині.

Чим займався активіст та яким запам’ятали його друзі та однодумці, писала ZMINA. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter