“Радіо Свобода” забирає журналістів з Росії, вони працюватимуть з Києва та Праги

Дата: 19 Травня 2021
A+ A- Підписатися

Журналістів та співробітників російської служби “Радіо Свобода” перевозять до Києва та Праги, програми з київської студії почали виходити вже цього тижня.

Про це повідомив заступник директора служби зі зв’язків із громадськістю Мартін Званерс у коментарі “Детектору медіа”.

“Ми на добровільних засадах передислокували журналістів та допоміжний персонал з Росії до нашого празького телевізійного центру та до наших найсучасніших студій у Києві, які вже ведуть нашу українську службу, а також щоденні програми російськомовної мережі Current Time. Починаючи з цього тижня деякі програми Російської служби також ведуться з Києва. Ми дякуємо жителям України та Чехії за гостинність та тверду відданість свободі ЗМІ та місії Radio Free Europe / Radio Liberty”, – сказав він.

Він нагадав, що кілька проєктів RFE / RL, визначених російським урядом як “іноземні агенти”, зазнали в РФ безпрецедентного тиску з початку 2021 року. 

“Ми вживаємо заходів для забезпечення того, щоб наші програми для російської аудиторії виходили незалежно від того, що може зробити влада”, – уточнив Званерс.

На тлі переїзду російської редакції Київ планує відвідати президент і гендиректор некомерційної медіакорпорації Radio Free Europe / Radio Liberty’s (“Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода”) Джеймі Флай. Візит заплановано на два дні – 25–26 травня, пише “Детектор медіа”.

Флай зустрінеться з працівниками київського бюро “Радіо Свобода”, представниками громадських організацій, ЗМІ та українськими посадовцями.

“Візит відбувається у важливий для “Радіо Свобода” час, оскільки наша українська служба продовжує свою життєво важливу роботу в окупованому Криму, ураженому війною Донбасі та Україні загалом. Ми також звертаємо увагу на серйозний тиск, який чиниться на нашу журналістську діяльність у Росії, Білорусі та інших частинах нашого регіону, що складається з 23 країн”, – сказав Званерс.

Редакція медіа подала позов до Європейського суду з прав людини проти Росії, звинувачуючи владу країни в порушенні права на свободу вираження поглядів і свободу преси, захищені статтею 10 Європейської конвенції з прав людини. Зважаючи на нагальність ситуації, “Радіо Свобода” сподівається, що справі буде надано «пріоритетний статус».

Нагадаємо, що російські пристави 14 травня нинішнього року заблокували банківські рахунки ТОВ “РВЄ / РС”, яке в Росії представляє “Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода” і, зокрема, Російську службу “Радіо Свобода”.

Загалом із січня до травня 2021 року Роскомнагляд склав і скерував до суду 520 протоколів нібито про порушення нових правил маркування публікацій з боку “Радіо Свобода” і його проєктів у Росії та окупованому Криму, що були занесені міністерством юстиції РФ 2017 року до переліку медіа – “іноземних агентів”.

Загальний розмір штрафів, накладених на “Радіо Свобода” і його проєкти, становить близько 70 мільйонів рублів (нині понад 26 мільйонів гривень). Компанія “РВЄ / РС” оскаржує всі призначені штрафи в передбаченому російським законодавством порядку, проте з більш ніж 250 поданих наразі апеляцій суд не задовольнив жодної.

Закон про іноагентів працює в Росії з 2012 року. До іноагентів прирівнюють некомерційні організації, що ведуть політичну діяльність і отримують гроші з-за кордону навіть у межах грантів або пожертвувань. Із 2014 року в списку іноземних агентів опинилися десятки організацій, які займаються правозахистом, допомогою ВІЛ-інфікованим, захистом екології та соціологічними опитуваннями.

Схожий закон працює й у США, але, за словами правозахисників, такі ініціативи влади негативно впливають на громадянське суспільство. Міжнародна правозахисна організація Freedom House в одному зі звітів назвала практику використання законів про іноземних агентів руйнівною для демократії. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter