Рабінович та Герман в ефірі “112 Україна” розпалювали ворожнечу – висновки Незалежної медійної ради

Дата: 27 Грудня 2018
A+ A- Підписатися

Телеканал “112 Україна” у вересні та жовтні 2018 року транслював вислови народного депутата Вадима Рабіновича та колишньої народної депутатки Ганни Герман, які розпалювали ворожнечу.

Такий висновок зробила Незалежна медійна рада (НМР) після аналізу відповідного контенту телеканалу на прохання  Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, повідомляє “Детектор медіа”.

Нацрада просила проаналізувати контент програм “112 Україна”, що виходили в ефірі протягом 4 вересня – 7 жовтня 2018 року. Так само як і попереднє звернення Нацради до НМР щодо контенту телеканалу NewsOne, воно стосувалося 10 різних передач суспільно-політичної тематики з активною критикою української державної влади.

НМР розглядала кожну передачу окремо на предмет дотримання законодавства, що відповідає, зокрема, підходу Європейського суду з прав людини.

У висновку, поширеному 27 грудня, зазначено, що заклики до розпалювання міжнаціональної ворожнечі містилися в чотирьох передачах, а саме: в прямому включенні з Верховної Ради України 5 вересня 2018 року за участю Вадима Рабіновича, в передачах “Вечірній прайм” від 18 вересня 2018 року, “Лайф” від 4 жовтня 2018 року та “Хто кому Рабінович” від 7 жовтня 2018 року.

Так, Рабінович під час прямого включення з Верховної Ради 5 вересня 2018 року, в передачах “Лайф” від 4 жовтня 2018 року та “Хто кому Рабінович” від 7 жовтня 2018 року називає фашистом спікера парламенту Андрія Парубія, звинувачує українську владу в пропаганді фашизму, стверджує, що в Україні правлять фашисти, а також наголошує на тому, що на вулицях міст України ходить багато фашистів.

Незалежна медійна рада зазначає, що ототожнення когось із нацистами та фашистами розпалює ворожнечу, оскільки звинувачення влади у фашизмі екстраполюється на ту частину населення, яка повністю або частково її підтримує. НМР відзначила також послідовність думки Вадима Рабіновича, висловленої щонайменше тричі протягом місяця.

Окремо НМР зупинилася на аналізі програми “Вечірній прайм” від 18 вересня 2018 року. Українське законодавство передбачає імунітет телерадіоорганізацій від відповідальності за заклики до розпалювання ворожнечі в тому випадку, якщо вони відбуваються в прямому ефірі і працівники мовника вжили заходів для припинення порушення.

Ведуча програми заявляє в ефірі, що тези Ганни Герман щодо ветеранів АТО (“Дети возвращаются в страшном состоянии, если кто возвращается живой; так они начинают убивать своих матерей… недавно атошник вернулся с войны, убил собственную мать, эти люди возвращаются моральными калеками”) є узагальненнями, та намагається її зупинити. Тим часом Ганна Герман продовжує свої тези (“Почему я обобщаю? Вы знаете, сколько тысяч молодых людей, которых взяли туда, на войну, здоровыми, вернулись моральными калеками? Там они убивали чужих матерей, а здесь убивают своих”), які НМР розглядає як стигматизацію ветеранів АТО.

На думку НМР, такі дії ведучих можуть бути прикладами належної практики каналів із зупинення трансляції в ефірі висловлювань, що розпалюють ворожнечу. Однак передача транслювалася в повторі, а тому, на думку НМР, телеканал “112 Україна” взяв на себе відповідальність за ці слова, знову транслюючи їх в ефірі, і втратив імунітет щодо відповідальності за контент цієї передачі.

Із повним текстом висновку можна ознайомитися тут.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: