“Природа – мовчазна жертва війни”, – генпрокурор Костін
Використання сучасних технологій, а також обстріли критичної інфраструктури з боку російських військових призводять до заподіяння серйозної шкоди довкіллю, зокрема забруднення повітря, ґрунту та підземних вод. Завдана росіянами шкода має негативний вплив на екосистеми в довгостроковій перспективі та поширюється далеко за межі території України.
Про це сказав очільник Офісу генерального прокурора Андрій Костін.
Росіяни вже порушили екологічний статус щонайменше 16 водно-болотних угідь в Україні, які охоронялися Рамсарською конвенцією і . За даними Держекоінспекції, понад 680 тисяч тонн нафтопродуктів згоріло під час ракетних обстрілів, що призвело до значного забруднення повітря. У Міндовкілля говорили, що внаслідок згорання 100 тонн дизельного палива розмір завданої шкоди може становити понад 3,6 мільйона гривень.
Унаслідок бойових дій також пошкодило понад 2 мільйони га лісів.
“Безперечно, природне середовище є мовчазною жертвою цієї війни”, – каже генпрокурор.
Над провадженнями, пов’язаними із заподіянням шкоди екології, працює Спеціалізована екологічна прокуратура, створена торік. Окрім цього, Офіс генпрокурора приєднався до Європейської мережі прокурорів з охорони довкілля, учасники якої надаватимуть експертну підтримку та допомогу.
Екоактивісти вже не вперше закликають світ покарати Росію за вчинення екоциду в Україні. Новини про те, як, наприклад, російські військові вбивають тварин, надходять з багатьох регіонів. На Київщині живцем спалили коней у кінно-спортивному комплексі, вбивали свійських та домашніх тварин на Чернігівщині й поцілили в зоопарк у Миколаєві.
Російські солдати заради розваги повісили на своїй позиції на Херсонщині червонокнижних хом’яків
Також обстрілювали екопарк у Харкові. Два місяці з його території, зокрема силами волонтерів, вивозили тварин, колекція яких налічувала 5 тисяч особин. Під час цього деякі волонтери гинули, зокрема 15-річний Денис Сєлєвін.
Нагадаємо, що Україна збирається звертатися до Міжнародного суду ООН, щоб притягнути Росію до відповідальності за екологічні збитки. Задля цього в уряді оновили відповідну методику оцінювання.