Правозахисники назвали критичною ситуацію з коронавірусом серед в’язнів

Дата: 12 Травня 2021
A+ A- Підписатися

В Україні ситуація із захворюванням на COVID-19 серед ув’язнених критична.

Про це повідомили правозахисники в пресцентрі Українського кризового медіацентру.

В’язні в Київському СІЗО, березень 2021 року. Фото: Офіс Уповноваженої Верховної Ради з прав людини

Після оголошення карантину правозахисники зверталися до влади, щоб та захистила людей, які перебувають у пенітенціарних установах, від впливу коронавірусу. Через пандемію тюрми випустили в’язнів, наприклад, у США, Ірані та 25 країнах Європи, однак в Україні до такого кроку не вдалися. Законопроєкт з відповідною пропозицією вносили до парламенту, однак згодом зняли з розгляду. 

За словами директора Харківської правозахисної групи Євгена Захарова, наразі невідомо, що відбувається в пенітенціарних установах у плані статистики щодо ковіду, адже дані, які є в наявності, показують – ув’язнені взагалі не хворіють, а хворіє лише персонал.

“Сьогодні ми маємо ситуацію, коли засуджені хворі на невиліковні хвороби вмирають, хоча могли б жити. Коли помирають ті, хто міг би бути вилікуваний. Ситуація є важкою, і ми порушуємо питання повернення цієї сфери в підпорядкування до Міністерства охорони здоров’я. Спочатку керівництво МОЗ наївно сподівалося, що хворі  ув’язнені будуть забиратися в лікарні, але було отримано рішучу відмову. Було в Мін’юсті підписано документи щодо боротьби з поширенням ковіду, які відповідали міжнародній практиці, але через брак коштів не було нічого впроваджено. Навіть предмети особистого захисту були передбачені лише для персоналу”, – розповів він.

Фото: opendemocracy.net

Минулого року, як наголошує представниця Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав людини в місцях несвободи Наталя Бородич, монітори Омбудсмана зробили 135 візитів до установ Державної кримінально-виконавчої служби й скрізь фіксували порушення права на отримання належної медичної допомоги.

“Це нестача засобів захисту, відмова проводити температурний скринінг. Також відсутні приміщення для ізоляції. Наприклад, особи які виїжджають на судові засідання, потім повертаються в загальні камери. Також ми помітили нестачу персоналу. Інфікування ув’язнених переважно відбувається через працівників місць ув’язнення”, – перелічує Бородич проблеми, з якими стикаються в’язні. 

Нагадаємо, що раніше в’язні розповідали правозахисникам, що єдині заходи проти поширення коронавірусу, про які їм було відомо, – це заборона на пересування територією установ, на переміщення засуджених між установами, а також заборона побачень.

Навесні минулого року в Чернівецькому СІЗО в’язні порізали собі вени, бо боялися хворого на коронавірус сусіда. Також коронавірус виявляли в Лук’янівському СІЗО, де моніторинг Офісу Омбудсмана до цього показав нехтування санітарними правилами. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: