Понад 45% журналістів зі Східної Європи зазнали фізичного насильства через свою діяльність – дослідження

Дата: 03 Травня 2018
A+ A- Підписатися

45,5 відсотка журналістів, які працюють у країнах Східної Європи, мали досвід заподіяння їм фізичної шкоди через професійну діяльність.

Такі дані наводяться у презентованому сьогодні дослідженні Ради Європи “Журналісти під тиском: незаконне втручання, страх і самоцензура”, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

Експерти опитали майже тисячу працівників ЗМІ з 47 країн-членів Ради Європи та Білорусі, серед яких 54 відсотки опитаних – чоловіки, а 46 – жінки.

Окрім фізичного насильства, респонденти зазнали сексуальних домагань (найменше у країнах Південного Кавказу – 4,3 відсотка, найбільше у Туреччині – 18,3 відсотка), силових загроз (найменше у країнах-членах ЄС та країнах Західної Європи, що не є членами Союзу, – 39,9 відсотка, найбільше у Туреччині – 69,2 відсотка), залякування поліцією (найменше у країнах-членах ЄС та країнах Західної Європи, що не є членами Союзу, – 27 відсотків, найбільше у Туреччині – 71,6 відсотка), залякування з боку політичних груп (найменше у країнах Південного Кавказу – 34,8 відсотка, найбільше у Туреччині – 64,4 відсотка).

“Фактів тиску багато, але суспільство часто про них не знає. Результати демонструють загальну ситуацію у країнах-членах Ради Європи, а тому неможливо виокремити ситуацію в Україні. Проте ми можемо зрозуміти контекст та спільні проблеми”, – зауважила старша спеціалістка проекту Ради Європи “Зміцнення свободи медіа і створення системи Суспільного мовлення в Україні” Галина Смірнова.

Поширеними реакціями на тиск є вдавання до самоцензури, замовчування інформації, зміна контенту, щоб відповідати потребам роботодавця, висвітлювання інформації у менш контраверсійний спосіб та оформлення контенту як прийнятної дискусії, йдеться в дослідженні. Непопулярною реакцією на тиск стало звернення до поліції: 57 відсотків усіх респондентів не зверталися до правоохоронців, а 23 відсотки опитаних після повідомлення були незадоволенні реакцією.

Експерти радять країнам, у яких є проблеми з тиском на журналістів, переглянути відповідне законодавство та практики, у тому числі щодо тероризму, екстремізму та національної безпеки.

Також серед порад Ради Європи – імплементація державами-членами рекомендації СМ/Rec (2016)4 щодо захисту журналістики та безпеки журналістів та інших медіа-учасників у сфері попередження, захисту, притягнення до відповідальності та сприяння інформуванню, навчанню та підвищенню рівня обізнаності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: