Під час кількагодинного допиту ФСБ померла жінка, яка мала забрати з Росії двох депортованих онуків
Під час рятувальної місії благодійного фонду “Save Ukraine”, через довготривалі допити ФСБ, померла жінка, яка мала забрати двох онуків, а тому замість 33 дітей в Україну повертаються 31 дитина.
Про це розповів колишній Уповноважений президента України з прав дитини, а нині засновник БФ “Save Ukraine” Микола Кулеба.
Це вже п’ята рятувальна місія благодійного фонду “Save Ukraine” і вона була особлива не тільки за кількістю дітей яких вдалось повернути, а й за складністю.
“З кожною місією кількість годин, які сім’ї проходять через спілкування з працівниками ФСБ, збільшується. Рідні вивезених окупантами дітей, мають доводити спецслужбам РФ, що вони можуть забрати свою дитину. Цього разу багаторазові допити тривали близько 14 годин. І не дивно, чому серце бабусі зупинилося”, – розповів Кулеба.
Після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Володимира Путіна і Марії Львової-Бєлової, вони, на думку Кулеби, хоча й заперечують депортацію дітей з ТОТ, але розуміють, що кожна дитина, яка повертається до України – неспростовний доказ їх злочинів.
“Вони не дозволили рідним зайти до закладу, де перебували діти. Батьків та опікунів тримали за забором й по одному впускали до закладу. І перед тим, як віддати дитину, на рідних тиснули, щоб вони на камери подякували Росії за те, що Росія зберегла їх дітей”, – додає він.
Кулеба розповів, що українські діти на території РФ не мали жодних прав, знаходились в ізоляції та мали заборону на вираження себе як українців. Уразі порушення їх карали.
За словами дітей, яких вдалось повернути, ніхто жодним чином не намагався знайти їх батьків, тож їх було важко відшукати.
“Є діти, які за 5 місяців, що були в депортації, змінили п’ять різних місць перебування. Тобто їх кидали з одного табору в інший”, – каже Кулеба.
Раніше ZMINA писала, що уповноважена президента РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова відмовилася надавати списки вивезених до РФ українських дітей. Також вона зізналась, що російські спецслужби завадили поверненню депортованого з Маріуполя хлопця-сироти до України, де мешкає його старша сестра.
Нагадаємо, за офіційними даними української влади, Росія депортувала з України понад 16 тисяч дітей. З них 4390 вихованців спеціальних дитячих закладів – дітей-сиріт, напівсиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.
Українських дітей розміщують у 57 регіонах РФ, зокрема в Сибіру, а також перевиховують у щонайменше 43 так званих “освітніх таборах”.
Деякі з дітей, яких вдалося повернути до України, розповіли про знущання та погрози фізичними покараннями з боку викрадачів.
Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так і по платні психологічні консультації.