Переважна більшість українських біженців та внутрішніх переселенців хочуть повернутися додому – ООН
Переважна більшість біженців і внутрішньо переміщених українців хочуть колись повернутися додому, втім меншість з них планує зробити це в найближчі три місяці.
Про це повідомили в ООН.
ООН провела вже третє дослідження намірів українських біженців у Європі й перше щодо ВПО. Опитали 3900 біженців, які перебували в Європі в грудні минулого та січні поточного року, а також – 2900 ВПО торік у грудні.
Якщо казати про бажання повернутись додому, то про це говорять близько 77% біженців і 79% внутрішньо переміщених осіб. Основними перешкодами на цьому шляху є:
- проблеми з безпекою в місцях походження;
- доступу та наявність базових послуг, включаючи електрику, воду та охорону здоров’я;
- відсутність роботи;
- відсутність житла.
“Доступ ВПО до належного житла є другою основною перешкодою для сталого та гідного повернення після міркувань безпеки”, – кажуть експерти.
Всього 12% опитаних сказали, що планують повернутись додому в найближчі три місяці. Переважно це люди старшого віку, ті, хто розлучився з сім’єю, що все ще перебуває в Україні, або ті, хто стикається з проблемами інтеграції в приймаючих країнах.
“Для тих, хто має особливі потреби або підвищену вразливість, перспективи соціально-економічної інтеграції можуть бути складнішими, і це може вплинути на намір деяких повернутися”, – зауважують дослідники.
Водночас близько 18% опитаних біженців досі не визначилися, чи повертатися.
“Ми не можемо думати про майбутнє або про те, як складається ситуація в Україні, і як довго вона буде такою. Ми можемо думати лише про сьогодення”, – цитують одного з учасників опитування експерти.
За рік аналітики побачили й деякі важливі покращення. Серед них збільшення з 27 до 47% біженців, які мешкають в орендованому житлі. Зросла й кількість тих, хто отримує дохід від роботи: з 37 до 46%
“Однак серед тієї ж групи, хоча частка тих, хто покладається на соціальний захист або грошову допомогу, знизилася до 50 з 57%, значна частка залишається безробітними. Багато інших знайшли низькокваліфіковану роботу, але для більшості доходу недостатньо для задоволення основних потреб”, – констатують в ООН.
Нагадаємо, що внутрішньо переміщені особи в Україні мешкають у більш ніж п’яти тисячах місць компактного поселення, а більшість із них на новому місці відчувають до себе позитивне ставлення.
Цього року переселенцям виплатили вже понад 6,2 мільярда гривень допомоги на проживання.
Якщо ви стали ВПО, то прочитайте посібник з корисною інформацією від юристів.