Парламент Грузії ухвалив закон про “іноагентів”, у країні тривають протести незгодних

Дата: 15 Травня 2024
A+ A- Підписатися

Парламент Грузії ухвалив законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, так званий закон про “іноагентів”, у третьому, остаточному читанні, через це протести незгодних поновилися з новою силою.

Про це пише “Эхо Кавказа”, а також повідомляє грузинський Перший канал.

Протести в Грузії. Тбілісі, 14 травня 2024 року

За зконопроєкт проголосували 84 парламентарі зі 116 зареєстрованих, проти виступили 30. Перед остаточним голосуванням проєкт закону підтримав юридичний комітет парламенту: ухвалення тривало всього одну хвилину.  

Документ, зокрема, передбачає реєстрацію як “організацій, що здійснюють інтереси іноземної сили”, некомерційних юридичних осіб та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону.

Кожен, хто вважається такою організацією, має бути зареєстрований у державному реєстрі в однойменній базі даних. Під час реєстрації необхідно відобразити отримані доходи. Організації такого типу зобов’язуються заповнювати фінансову декларацію щороку.

Ухилення від реєстрації або незаповнення декларації призводить до штрафу.

Законопроєкт надає мін’юсту повноваження проводити дослідження і моніторинг у будь-який час із метою виявлення “організації, що здійснює інтереси іноземної сили”.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка має підписати закон впродовж 10 днів, раніше заявила, що накладе вето на нього. Також вона зазначила, що не згодна з пропозицією влади внести поправки до законопроєкту в межах механізму вето. Президентка закликала парламент не сподіватися на неї: вона не вступатиме в “якусь гру, щоб якось ушляхетнити цей закон”.

Водночас прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе зазначив: якщо будуть подані конкретні юридичні зауваження, почнуться дискусії, керівна команда відкрита для обговорень у межах права вето.

Зазначимо, що провладній партії “Грузинська мрія” вистачить голосів, щоб подолати президентське вето. В такому разі закон може бути затверджено приблизно в середині червня.

Під час чергового мітингу незгодних з ухваленням закону “про іноагентів”, який відбувся в Тбілісі 14 травня, до протестувальників звернулися голови комітетів із закордонних справ п’яти країн-членів ЄС, які відвідують Грузію, – Чехії, Польщі, Німеччини, Литви та Фінляндії.

Зокрема, голова комітету закордонних справ Чехії Павел Фішер заявив, що майбутнє Грузії зараз під загрозою.

“Ми прийшли відвідати парламент, але двері зачинені. Ваші представники нас не прийняли й не послухали, але ми вас розуміємо. Якщо ми не можемо бути всередині парламенту, ми можемо бути тут з вами. Боротьба за свою свободу – це боротьба за нашу свободу. На кону майбутнє Грузії. Ми тут, щоб підтримати вас і допомогти вам. Свобода важлива. Сьогодні ввечері ми всі грузини”, – сказав він.

Голова комітету Сейму Литви з міжнародних відносин Жигімантас Павільоніс, виступаючи на мітингу, заявив, що Грузія буде членом НАТО та ЄС.

Після цього Кобахідзе на брифінгу сказав, що перед будівлею парламенту влада Грузії бачить “прозорість іноземного впливу на сцені, іноземні політики виходять прямо на політичну сцену”. Спроби втручання у внутрішню політику неприпустимі, наголосив він.

Нагадаємо, що 17 квітня парламент Грузії в першому читанні ухвалив скандальний Закон “Про прозорість іноземного впливу”. Документ підтримали 83 депутати, проти ніхто не голосував.

Прем’єр Кобахідзе заявив, що закон про “прозорість зовнішнього впливу” спрямований першочергово на захист країни від “українізації”. Журналісти припускають, що під “загрозою українізації” Кобахідзе має на увазі нібито прагнення недержавних організацій (НДО) позбавити Грузію суверенітету та стабільного розвитку.

Документ “Про прозорість іноземного впливу” є майже аналогічним до російського закону, що діє з 2012 року й призвів до фактичної ліквідації громадських організацій, які працюють над моніторингом політичних і соціальних процесів, зокрема моніторингом виборів.

Тим часом депутати Європейського парламенту підготували проєкт резолюції, у якій закликають ЄС не починати перемовини з Грузією про членство, якщо в країні набере чинності Закон “Про прозорість іноземного впливу”.

Громадські організації України звернулися до міжнародної спільноти із закликом захистити суверенітет і права людини в Грузії від порушень, що містять норми закону про “іноземних агентів”, який розглядає парламент країни.

Через закон “про іноагентів” у країні вже тривалий час тривають протести незгодних. 

Так, на площі Європи в Тбілісі 11 травня 2024 року відбувся багатотисячний мітинг проти закону про “іноагентів” – законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”; за даними фактчекерів Visioner, ця проєвропейська акція стала наймасовішою в сучасній історії Грузії.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що на акції протесту проти Закону “Про прозорість іноземного впливу” в столиці Грузії Тбілісі в ніч проти 3 травня поліція затримала 23 осіб. Усіх – за статтями 166 та 173 Адміністративного кодексу Грузії: дрібне хуліганство та непокора поліції.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter