Окупанти вивезли експонати з херсонських музеїв до тимчасово окупованого Криму

Дата: 07 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

У четвер, 3 жовтня, у приміщеннях “центрального музею Тавриди” окупанти розвантажили незаконно вивезені експонати Херсонського краєзнавчого музею.

Про це повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр з посиланням на очевидців. 

Як стверджують очевидці, які безпосередньо спостерігали за розвантаженням ретельно упакованих картонних і фанерних коробок, процесом розвантаження керували співробітники кримського музею.

Повідомляється, що свідки не помітили “генерального  директора” “центрального музею Тавриди” Андрія Мальгіна на місці переміщення крадених експонатів з Херсонського музею до кримського музею. Проте, за словами співробітників музею, Мальгін дав розпорядження підготувати додаткові приміщення для “приймання” нової партії експонатів з музеїв Херсонської області.

Водночас пресслужба Херсонського художнього музею імені Шовкуненка повідомила, що російські військові під гаслами “збереження культурних цінностей” також вивезли цінні витвори мистецтва XVII–XX століть з їхнього музею. Майно та колекцію з цінних експонатів відправлено до Сімферополя.

У дописі йдеться, що окупаційна влада організувала до чотирьох десятків людей, які з 31 жовтня до 1 листопада спустошували художній музей. Водночас організатори пограбування навіть не подбали про належні умови транспортування: картини не пакували спеціальним способом, а просто обмотували якимись ганчірками та вантажили у фури.

“1 листопада завантажили та вивезли в супроводі озброєних автоматами людей у цивільному три фури та шкільний автобус, 2 листопада – ще дві фури, 3 листопада забирали залишки автобусом уже без озброєної охорони”, – мовиться в повідомленні.

Повідомляється, що незаконною “евакуацією” керувала “директорка” музею Наталія Десятова. Їй допомагали кілька співробітників, які погодилися працювати на росіян. А приймали колекцію з Херсонського музею працівниці музею Наталія Кольцова та Інна Буренко, які раніше виїхали до тимчасово окупованого Криму.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так і по платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter