“Нас вразила велика кількість страт”: комісія ООН заявила, що Росія вчиняє в Україні воєнні злочини

Дата: 23 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Комісія з розслідування порушень в Україні, уповноважена Радою ООН з прав людини, заявила, що її початкове розслідування виявило докази воєнних злочинів, вчинених росіянами після вторгнення в Україну.

Про це повідомили в ООН. 

Фото: dynamo.kiev.ua

Слідчі поспілкувались зі щонайменше 150 потерпілими й свідками та побували у майже трьох десятках населених пунктів в Київській, Харківській, Сумській і Чернігівській областях.

“Нас вразила велика кількість страт у районах, які ми відвідали. Наразі комісія розслідує такі смерті у 16 ​​містах і селищах. Ми отримали достовірні заяви щодо багатьох інших випадків страт, які ми додатково документуємо”, – каже голова Слідчої комісії Ради ООН з прав людини Ерік Моуз

За словами дослідників, їх непокоїть використання вибухової зброї широкого радіуса дії в населених пунктах, що є джерелом величезної шкоди та страждань для цивільного населення. За даними Управління Верховного комісара з прав людини, більшість зафіксованих смертей сталися внаслідок використання такої зброї.

“Ми на власні очі спостерігали, яку шкоду завдала вибухова зброя житловим будинкам та інфраструктурі, включаючи школи та лікарні. У Харкові вибуховою зброєю спустошені цілі райони міста”, – говорять вони. 

Ще одним питанням, на яке звернули увагу слідчі, стали невибіркові напади, зокрема, з використанням касетних боєприпасів або реактивних систем залпового вогню та авіаудари по населених пунктах.

Розбите вікно бучанської церкви. Фото: Alexandra Brzozowski

Слідчі наголошують, що свідки розповідали їм про жорстоке поводження та катування, які застосовували до них під час незаконного ув’язнення.

“Деякі з постраждалих повідомили, що після початкового затримання російськими військовими в Україні їх перевезли до Російської Федерації та тижнями тримали у в’язницях. Співрозмовники розповідали про побиття, ураження електричним струмом, примусове роздягання та інші види порушень у таких ізоляторах. Деяких жертв перевели під варту в Російську Федерацію”, – каже Моуз. 

Особливо проблемним є розслідування справ, пов’язаних з сексуальним та гендерним насильством. 

“Є приклади, коли родичів змушували бути свідками злочинів. У випадках, які ми досліджували, вік жертв сексуального та гендерно обумовленого насильства коливався від чотирьох до 82 років. Комісія задокументувала випадки, коли дітей ґвалтували, катували та незаконно ув’язнювали”, – розповідають слідчі.

У чотирьох регіонах також задокументували два випадки жорстокого поводження з російськими військовослужбовцями з боку українських сил.

“Попри невелику кількість таких випадків, вони залишаються предметом нашої уваги”, – говорять дослідники.

Як відомо, згідно із зібраними ООН даними, внаслідок повномасштабного російського вторгнення загинули майже 6 тисяч українців, з яких майже чотири сотні – діти. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безплатні, так і платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter