Найманець ПВК “Вагнер” просить притулку в Норвегії та обіцяє свідчити проти російського керівництва
Росіянин Андрій Медвєдєв, який торік підписав контракт із ПВК “Вагнер” та відправився на війну в Україну, втік до Норвегії, де тепер просить політичного притулку. Чоловік каже, що готовий свідчити щодо керівництва ПВК, яке на його очах нібито вбило декількох інших найманців.
ZMINA розповідає, що відомо.
Ім’я Медвєдєва стало відомим ще торік, коли він дав інтерв’ю виданню The Insider, у якому поділився спогадами про щонайменше десять позасудових страт найманців, декілька з яких потрапили до об’єктива його камери. В одному випадку завербовані намагалися втекти з лікарні, однак їх зловили та розстріляли “вагнерівці”.
Медвєдєв командував 1 відділенням 4 взводу 7 штурмового загону ПВК “Вагнер”, членом якого був страчений Євген Нужин.
В Україні він перебував чотири місяці й тепер каже, що шкодує про підписання “контракту”. Залишив розташування він, зокрема, через те, що командири без його згоди двічі продовжили чотиримісячний контракт, а також почали віддавати “тупі накази”.
Наприкінці минулого року росіянин зв’язався з правозахисниками з проєкту Gulagu.net, які опублікували його звернення до керівництва Росії. Той просив урятувати його від переслідування “вагнерівців”, які шукали його по країні.
12 січня цього року Медвєдєв нелегально перейшов кордон з Норвегією в Мурманській області. У ніч на 13 січня, як уже повідомляють норвезькі видання, росіянина затримали біля поселення Скройтнес, а невдовзі він попросив притулку.
Норвегія, згідно з Дублінським регламентом, не може депортувати Медвєдєва навіть у разі незаконного перетину кордону, а в країні він може залишатися на час розгляду запиту та апеляції на відмову.
Зараз він перебуває в Осло та, за його словами, вже мав зустріч зі слідчим, який працює над воєнними злочинами.
Нагадаємо, що торік депутати Європейського парламенту виступили з пропозицією внести ПВК “Вагнер” до списку терористичних організацій, а британські юристи вже позиваються щодо “вагнерівців” за тероризм і воєнні злочини в Україні.
Медвєдєв не єдиний росіянин, який утік до Європи та заявив про бажання допомогти засудити російське військово-політичне керівництво. Так, правозахисний проєкт Gulagu.net допоміг виїхати з Росії солдатові Микиті Чибрину. Частина, в якій був Чибрин, окупувала Київщину на початку повномасштабного вторгнення та була в Бучі, однак сам росіянин переконує – нікого в Україні за чотири місяці не вбивав.