Національну правозахисну премію – 2020 отримали Роман Мартиновський та Юлія Сачук
Правозахисник підготував низку звітів для міжнародних організацій і судів для висвітлення незаконного переміщення населення з Криму, депортацій, заміни складу населення окупованого півострова, примусу кримчан до російського громадянства, захисту права власності, утисків за релігійною ознакою та інші. Ці звіти вивчали та заслуховували, зокрема, у Раді Європи, ООН, ОБСЄ, Європейському парламенті та Міжнародному кримінальному суді.
“Робота Романа Мартиновського важлива в залученні міжнародних механізмів із захисту прав людини в контексті окупації й наближає повернення Криму”, – пояснила голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
За її словами, важливим напрямом роботи правозахисника є допомога кримчанам в ув’язненні. Цією категорією людей, на відміну від політв’язнів, ніхто з українських громадських організацій системно не займається.
Роман Мартиновський розповів, що 2020-й був складним роком для нього та його організації. Він подякував своїм колегам з Регіонального центру прав людини, які “надихають на продовження розпочатих справ і не дають опускати руки”.
У 2019 році Юлія Сачук уперше порушила на міжнародному рівні проблему нечесного розподілу бюджетних коштів громадським організаціям осіб з інвалідністю. Вона підняла це питання, зокрема, на засіданні ООН у Женеві в межах процедури періодичної звітності України з виконання Конвенції про права осіб з інвалідністю.
У 2020 році разом з іншими 30 організаціями під час розроблення та затвердження державою річного бюджету вона організувала адвокаційну кампанію #держкоштинедляобраних. Завдяки тиску з боку громадянського суспільства вперше за 30 років незалежності близько 20% бюджетних коштів за статтею “фінансування громадських організацій осіб з інвалідністю” переспрямували на відкритий конкурс.
“Ми відзначаємо внесок у права людини Юлії Сачук та акцентуємо увагу на забезпеченні прав осіб, які потребують медичної допомоги. Одна з останніх справ, яку ми супроводжуємо в Європейському суді з прав людини, стосується людей з орфанними проблемами, де держава має надавати підтримку попри величезні кошти”, – сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки Олександр Павліченко.
Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють над розв’язанням системних проблем законодавства та практики для захисту фундаментальних прав людини. Учасниками платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проєкт “Без кордонів”, “Євромайдан SOS”.