За даними НАТО, у 2022 році жінки становили 16% учасників мирних переговорів: це на 7% менше, ніж у 2020-му
У 2022 році жінки становили лише 16% перемовників в активних мирних процесах, які відбувалися за участі ООН.
Про це повідомила спеціальна представниця генерального секретаря НАТО з питань жінок, миру й безпеки Ірене Феллін у коментарі для Euronews.

За її словами, хоча багато досліджень доводять, що залучення жінок до мирних процесів сприяє укладенню стійкіших і результативніших угод, рівень їхньої участі досі залишається дуже низьким. У 2022 році показник зменшився на сім відсоткових пунктів у порівнянні з 2020 роком – із 23% до 16%.
Феллін пояснила, що, коли жінки відсутні на перемовинах, певні важливі теми просто не порушуються. Виступаючи на Київському безпековому форумі, вона наголосила, що жінки підходять до безпекових питань ширше, враховуючи різні соціальні й гендерні потреби, адже простір, у якому тривають конфлікти, чоловіки й жінки використовують по-різному.
Це стосується також таких сфер, як медична допомога, доступ до їжі чи захист дітей під час і після конфлікту. Як приклад Феллін навела розмінування територій. Вона пояснила, що чоловіки зазвичай визначають як пріоритетні інші ділянки, ніж жінки. Наприклад, чоловіки можуть просити розмінувати дорогу до міста чи робоче місце, тоді як жінки – території, де граються діти або куди вони ходять щодня.
Феллін також відзначила позитивні кроки України, яка з перших місяців повномасштабної війни запровадила механізми фіксації сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Водночас вона звернула увагу, що основні перемовини між Україною, Росією та США ведуть переважно чоловіки. На рівні ЄС жінки очолюють лише п’ять міністерств закордонних справ із 27 і три міністерства оборони.
Спецпредставниця також зауважила, що історично під час воєн роль жінок у суспільстві змінюється. За її словами, хоча це сумно, але конфлікти іноді створюють можливості для перегляду гендерних ролей.
“У цьому сенсі війна – це також шанс для жінок узяти на себе нові обовʼязки”, – пояснила вона.
Нагадаємо, що Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті в інтерв’ю ZMINA зазначав, що неможливо говорити про справедливий та тривалий мир, якщо в процесі ухвалення рішень не беруть участі жінки.
Він поділився своїм здивуванням, коли бачив фотографії мирних переговорів, не лише в контексті України, а й загалом, на яких за столом сидять виключно чоловіки. “Це неправильно. Світ давно зрозумів, що без включення жінок, без урахування різних соціальних груп ми не зможемо побудувати міцне, стійке суспільство”, – пояснював він.