На тілі журналістки Вікторії Рощиної виявили садна, крововиливи, було зламане ребро, можливі ознаки застосування струму — ОГП
Через стан тіла не вдалося встановити причини смерті журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні.
Про це розповів начальник Департаменту війни Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов, повідомляє ZMINA.

“17 жовтня 2023 року за зверненням головної редакторки “Української правди” Севгіль Мусаєвої, а також правозахисниці Людмили Янкіної Офіс генерального прокурора розпочав розслідування за фактом незаконного позбавлення волі Вікторії Рощиної. Ми кваліфікували це як воєнний злочин за ст. 438 частиною 1 Кримінального кодексу України. Ми також розпочали проведення слідчих дій. У жовтні 2024 року ми отримали інформацію про те, що Вікторія загинула під час перебування в полоні. Відповідно було зареєстровано ще одне кримінальне провадження”, – розповів начальник Департаменту війни Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов.
За словами Бєлоусова, 25 лютого цього року в місто Вінницю за результатами обміну було доставлено кілька десятків тіл. А вже 28 лютого під час огляду тіл була знайдена бірка, на якій було написано прізвище “Рощина”.
“Була призначена молекулярна експертиза, в ході якої ідентифікували, що це тіло належить саме пані Рощиній”, — зазначив Юрій Бєлоусов.
За словами прокурора, для молекулярної експертизи відібрали зразки ДНК в обох батьків Вікторії. Експерт дійшов висновку з вірогідністю понад 99%, що тіло належить саме загиблій журналістці.
“Така експертиза, коли беруться зразки у двох батьків, відповідає всім стандартам: як національним, так і міжнародним. Проте батьки Вікторії звернулись з проханням провести додаткову експертизу або повторну для ідентифікації тіла. Наразі це питання вирішується за участю наших французьких колег для того, щоб провести повторну ідентифікацію тіла”, – сказав Бєлоусов.
Крім того, була призначена судомедична експертиза для того, щоб встановити причини смерті, а також наявні тілесні пошкодження і характер їх спричинення.
Однак через стан тіла і муміфікацію, встановити причини смерті не вдалося. Нині вирішується питання щодо додаткової судово-медичної експертизи.
Як зазначив Бєлоусов, на тілі Рощиної виявили численні ознаки катування та жорстокого поводження, зокрема садна і крововиливи на різних частинах тіла, було зламане ребро, можливі ознаки застосування електроструму.
Він зауважив, що смерть точно наступила під час перебування на території, яку контролює Російська Федерація.
“Тілесні ушкодження були спричинені за життя. Тому висока ймовірність, що до неї застосовувалося катування. Щодо причин смерті, дати й місця, причетних осіб — інформація встановлюється”, — зазначив Бєлоусов.
Раніше стало відомо, що в Україну повернули тіло журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула у російському полоні.
Журналістка Вікторія Рощина працювала на “hromadske”, пізніше публікувалася в “Українській правді” та “Радіо Свобода”. Також вона співпрацювала з “Українським радіо”, “UA: Перший” та “Цензор.нет”. У 2022-му отримала нагороду Міжнародного жіночого медійного фонду “За мужність у журналістиці”.
Про перше затримання журналістки стало відомо 16 березня 2022 року. Її утримували представники російської Федеральної служби безпеки. Тоді вона перебувала в окупованому Бердянську. 22 березня російські військові звільнили Рощину з полону, змусивши записати відео із запереченням претензій до спецслужб РФ.
3 серпня 2023 року родичі та друзі знову втратили зв’язок з журналісткою. Вона зникла безвісти під час поїздки на тимчасово окуповані території. Перед цим вона виходила на звʼязок з батьками, коли була в Польщі. Вікторія планувала поїхати на ТОТ через Латвію та Росію.
У серпні Рощина написала сестрі, що кілька днів проходила численні перевірки під час перетину російського кордону і що не почувається в безпеці. Де саме вона перебувала в цей момент, Вікторія рідним не повідомила. І на зв’язок більше не виходила.
У 2024 році батьки журналістки отримали короткого офіційного електронного листа від Міністерства оборони Росії: “Ваша донька померла 19 вересня 2024 року, її тіло буде повернено під час одного з обмінів військовополоненими”. Жодних подробиць у листі не було.
Тіло Вікторії не повертали протягом кількох місяців, а обставини її полону та смерті залишалися нез’ясованими.
Журналістка була в списках на обмін. Її мали етапувати з Таганрога до Московського СІЗО “Лефортово”.
Українські журналісти та медійники закликали міжнародну спільноту до рішучих та негайних дій у зв’язку з убивством української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні.