На активістів в Україні стали нападати частіше, а захист прав ЛГБТ став найризикованішим – звіт

Дата: 28 Липня 2021
A+ A- Підписатися

За перше півріччя 2021 року Центр прав людини ZMINA зафіксував 53 випадки переслідування активістів. Лише в другому кварталі року стався 21 випадок. 

Про це свідчать дані звіту щодо переслідування активістів та правозахисників. 

Дослідниця ZMINA Анастасія Москвичова. Фото: ZMINA 

Цьогоріч активістів стали переслідувати частіше, адже за цей самий період минулого року зафіксували 50 інцидентів. За словами дослідниці ZMINA Анастасії Москвичової, Київ залишається лідером з кількості випадків: за пів року в столиці їх трапилося 22. На другому місці опинилась Одеська область (сім випадків), а на третьому – Харківщина й Луганщина (по три випадки).

“Цифри постійно зростають, ми бачимо цю динаміку з двох причин: по-перше, дійсно відбувається пожвавлення деяких негативних процесів, зокрема діяльності ультраправих угруповань – як офлайнової, коли вони намагаються зривати заходи або вчиняють напади, так і онлайн. А з іншого боку, – і це добре на перспективу – активісти частіше повідомляють про тиск на себе, і тому ми можемо виявити більше випадків та реагувати на них”, – пояснила дослідниця.

Зріс і тиск на захисників прав ЛГБТ (сім випадків за пів року), проте безкарність за напади праворадикалів на активістів досі залишається проблемою.

 “ЛГБТ-активізм за весь час нашого спостереження вперше став найнебезпечнішим видом громадської діяльності. Антикорупційна діяльність і захист прав жінок також є найризикованішими”, – зауважує Москвичова. 

У квітні поточного року невідомі погрожували “підірвати” офіс ЛГБТ-організації “ЛІГА” в Миколаєві. Тих, хто їм завадить, зловмисники погрожували спалити в їхніх домівках. Фото: фейсбук-сторінка організації “ЛІГА”

Спроби знищення чи пошкодження майна активістів стали найчастішими випадками переслідування в першому півріччі: загалом таких інцидентів зафіксували 14. Крім того, активістів часто намагалися залякати (10 випадків) та скоювали на них напади (вісім випадків).

Так, активісту з Луганщини та керівнику “Антикорупційного регіонального фронту” Валерію Харчуку  цього року декілька разів псували автівки. 5 квітня вночі невідомі підпалили його авто, припарковане біля місця роботи активіста. За словами Харчука, напередодні інциденту активісти “Антикорупційного фронту” розслідували можливі корупційні схеми в міській лікарні та теплокомуненерго, а також непрозорі торги у сфері житлово-комунального господарства.

Одна з машин Харчука, яку невідомі облили кислотою. Фото надав потерпілий

За два тижні до підпалу, 15 березня, невідомі облили кислотою інше його авто. 1 червня кислотою облили ще дві автівки Харчука, які стояли у дворі його будинку. Ці випадки чоловік пов’язує саме зі своїм активізмом і критикою місцевої влади.

“Як показала практика, органи місцевого самоврядування в умовах фінансового контролю перетворюються на терористичну організацію, готову до рішучих дій проти активістів. І якщо ви моніторите державні закупівлі, оскаржуєте неправомірні рішення місцевої влади, стежите за системою преміювання та надбавок посадовців, то готуйтеся до агресії та переслідувань”, – розповів Харчук.

Ще декілька випадків тиску за останні три місяці сталося з одеським активістом Віталієм Устименком. У квітні проти нього розгорнули дискредитаційну кампанію. Їй передувала акція проти забудови території на Приморському бульварі Одеси компанією ТОВ “Варда плюс”. Устименко заявляв, що забудовник отримав відповідні дозволи незаконно і наразі ігнорує рішення суду про арешт ділянки.

Одеський активіст Віталій Устименко. Фото: ZMINA

Після акції протесту його звинуватили в підтримці інтересів забудовника Kadorr Group, якому нібито не вигідна вказана забудова. Однак сам Устименко розповідає, що раніше був жертвою нападу, коли виступав проти будівництва одного з об’єктів Kadorr Group.

Також у червні поліція намагалася вручити протокол про адміністративне порушення Устименку через його участь в акції проти знищення історичної будівлі дачі Маразлі: нібито активіст образив забудовника. Устименко нічого не підписував і вважає, що протокол йому не вручили.

У 2021 році ми продовжуємо спостерігати тенденцію нових переслідувань тих громадських активістів чи організацій, які зазнавали переслідувань раніше. Очевидно, що це є наслідком відсутності якісних розслідувань щодо попередніх переслідувань з боку правоохоронної системи. Тому закликаємо поліцію та прокуратуру поставитися з особливою увагою до розслідування інцидентів, зазначених у нашому звіті, оскільки потерпілими є люди, які систематично зазнають атак для припинення їхньої діяльності через залякування”, – підсумувала координаторка проєктів ZMINA Людмила Янкіна.

Нагадаємо, що минулого року зафіксували понад сотню нападів і переслідувань громадських активістів в Україні. Найнебезпечнішими видами активізму виявилися протидія корупції, захист прав ЛГБТІК-людей та захист довкілля. 

Раніше ZMINA розповідала, чому кількість нападів на активістів зростає.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter