МЗС України вручило Туреччині ноту через судно, що могло перевезти через Босфор російські С-300
МЗС України висловило турецькому послу занепокоєння через інформацію про перевезення із Сирії до Росії зафрахтованим міністерством оборони РФ судном “Sparta II” через протоку Босфор ракетних систем С-300 ПМУ-2.
Про це йдеться в заяві МЗС України.
29 серпня до Міністерства закордонних справ України запросили посла Туреччини в Україні Ягмура Ахмета Гюльдере.
Заступник міністра Микола Точицький вручив вербальну ноту МЗС України з цього питання.
Точицький привернув увагу посла Туреччини до того, що, відповідно до положень Конвенції про режим проток від 20 липня 1936 року, зазначене судно підпадає під визначення військового корабля для цілей цієї конвенції.
Точицький звернувся із запитом до турецької сторони з проханням надати офіційну інформацію про вантаж, який перевозило судно “Sparta II” через протоку Босфор, та заходів, вжитих Туреччиною задля виконання положень конвенції та запобігання подальшій ескалації російсько-української війни.
Заступник міністра висловив сподівання, що турецька сторона неухильно дотримуватиметься свого рішення від 28 лютого 2022 року про закриття чорноморських проток для російських військових кораблів під час російсько-української війни в межах послідовної позиції Туреччини щодо підтримки суверенітету і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.
Нагадаємо, Туреччина не приєдналася і не планує приєднуватися до санкцій проти Росії у відповідь на неспровоковану повномасштабну війну Володимира Путіна. Агентство боротьби з фінансовими злочинами мінфіну США внесло Туреччину до списку з 18 країн, які допомагають обходити санкції на експорт товарів до Росії та Білорусі.
У води Туреччини регулярно курсують яхти підсанкційних олігархів, намагаються потрапити завантажені краденим українським зерном судна, а турецький авіапростір залишається відкритим для російської авіації.
До Туреччини перенесли свій бізнес сотні російських компаній. А із серпня президент країни Реджеп Таїп Ердоган погодився платити в рублях за частину російського газу.
Товарообіг Росії з Туреччиною торік становив 33–35 млрд доларів і . Туреччина залежить від російського газу (на 40%), нафти (25%), зерна (70%) та надходжень від російських туристів (4,7 млн із 30 млн іноземних туристів торік).
Що стосується товарообігу з Україною, то торік він становив 7,3 млрд доларів, а 2,1 млн українців відпочили в Туреччині.
Окрім того, російські компанії будують на півдні Туреччини АЕС Аккую, яку планують запустити вже наступного року, до 100-річчя республіки.
Як відомо, Російська Федерація під час свого повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населення, воєнними злочинами та злочинами проти людяності.
За даними головного управління розвідки міністерства оборони та голови МЗС Росії Сергія Лаврова, Кремль не збирається обмежувати свою військову агресію сходом і планує повне знищення України.
Із 24 лютого до 28 серпня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 13 718 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в Україні: 5 663 загиблих і 8 005 поранених. В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило 6,5 мільйона людей утекти за кордон. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.