МінТОТ пропонує визнати політв’язнями утримуваних Росією українців
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і тимчасово переміщених осіб (МінТОТ) ініціює ухвалення законопроекту про визнання політв’язнями осіб, позбавлених особистої свободи російською владою з політичних мотивів.
Міністр із питань окупованих територій Вадим Черниш в четвер представив законопроект у Києві, передає “Інтерфакс-Україна”.
“Для тих, хто бореться, держава має надати не просто моральну підтримку, а матеріальну”, – сказав Черниш, додавши, що РФ встановила в Криму режим терору, тому українська сторона має підтримати таких людей.
У відомстві зазначають, що в Україні наразі немає належного регулювання визнання політичними ув’язненими осіб, позбавлених російською владою особистої свободи з політичних мотивів. Також відсутній порядок та умови надання їм державної соціальної допомоги та пільг.
У зв’язку з цим міністерство розробило відповідний законопроект для врегулювання цих питань.
Зокрема, в проекті пропонується встановити, що політв’язнями визнаються громадяни України, позбавлені особистої свободи з політичних мотивів за рішенням органів влади РФ у зв’язку з їхньою громадянською або політичною діяльністю, спрямованою на відстоювання територіальної цілісності та національної єдності України на територіях, де органи влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень або на тимчасово окупованій території.
Проект закону також встановлює право на державну соцдопомогу таким особам, визначає підстави для її отримання, механізм і розмір виплат.
“Державна соцдопомога особам, які є політв’язнями, призначається у розмірі двох мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлено в Україні станом на 1 січня відповідного року. Виплата зазначеної допомоги здійснюється щомісячно”, – йдеться в законопроекті.
Такі виплати пропонується покласти на органи соцзахисту населення за зареєстрованим місцем проживання такої людини.
Законопроектом пропонується також встановити низку пільг для політв’язнів, зокрема, безкоштовне медобстеження, санаторно-курортне лікування, вступ їхніх дітей поза конкурсом до навчальних закладів за рахунок державного або місцевого бюджетів.
Черниш зазначив, що цей законопроект пропонується для обговорення експертному середовищу і, можливо, будуть враховано додаткові пропозиції та уточнення.