За 2024 рік Україна використала лише близько 70% доступних на відбудову коштів

Дата: 10 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Україна використала лише 17,7 млрд грн із доступних 25 млрд грн на проєкти відбудови в 2024 році.

Про це повідомляє “Економічна правда” з посиланням на експертів проєкту “Контроль витрат на відновлення України” під час онлайн-обговорення “Як витрачали кошти на відновлення у 2024 році”.

Україна зараз має такі основні джерела фінансування відбудови:

  • Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, міжнародні фінансові організації (МФО) (Світовий банк, ЄІБ тощо);
  • резервний фонд та інші програми держбюджету, місцеві бюджети;
  • кошти Ukraine24;
  • Фонд підтримки енергетики України;
  • приватні благодійні фонди та програми технічної допомоги.

За даними проєкту, усього у 2024 році за бюджетними програмами Міністерства розвитку громад та територій (Мінрозвитку), які передбачали субвенції на відбудову та відновлення, профінансували 640 проєктів на загальну суму 17,7 млрд грн, хоча наявне фінансування було близько 25 млрд грн.

Найпоширенішим механізмом фінансування відбудови у 2024 році були субвенції з держбюджету місцевим бюджетам.

За бюджетними програмами, які фінансувалися МФО, також витрачено набагато менше можливого.

За програмами з відновлення України фактичні субвенції становили 400 млн грн при плані у 2,3 млрд грн, а за надзвичайною кредитною програмою для відновлення України – 721 млн грн при плані 4,5 млрд грн.

За інформацією у повідомленні, недофінансування відбулося за всіма профільними розпорядниками коштів.

Агентство відновлення профінансувало тільки 78% планових видатків на відбудову, Мінрозвитку – 70% за програмами відбудови і 40% за загальнодержавними програмами.

Напередодні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову у 2025 році становить майже 10 млрд доларів. 

Він нагадав, що цьогоріч бюджетна потреба у міжнародній підтримці становить 39,3 млрд доларів, і Україна має підтвердження від партнерів, що ця потреба буде покрита. За його словами, у 2025 році за підтримки донорів уряд виділив майже 7,4 млрд доларів на пріоритетне відновлення, але при цьому загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову у 2025 році становить майже 10 млрд доларів.

Раніше громадська організація “Центр оцінки ризиків” повідомила, що Мінрозвитку розробило програму будівництва соціального житла для внутрішньо переміщених осіб вартістю 400 млн євро, проте проєкт не потрапив до переліку пріоритетних на 2025 рік через низьку якість підготовки. Громадськість виявила, що вартість квадратного метра вдвічі перевищує середні показники по Україні, а сам проєкт не передбачає конкурсного відбору архітектурних рішень.

Напередодні Коаліція організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії Росії, оприлюднила нову дорожню карту законопроєктів до 13-ї парламентської сесії. У документі правозахисники визначили перелік тих законопроєктів, що важливо ухвалити, а також тих, які не варто ухвалювати без доопрацювання або взагалі краще не ухвалювати, щоб не нашкодити потерпілим від війни громадянам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter