Звільнені бранці можуть пройти реабілітацію у 22 медичних закладах по всій Україні

Дата: 10 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Колишні полонені цивільні українці можуть отримати медичну допомогу та пройти реабілітацію у 22 лікарнях по всій країні. Це передбачено постановою уряду, яку ухвалили 15 березня 2024 року.

Про це повідомив Офіс омбудсмана.

На зустрічі учасниць організації “Цивільні в полоні” з посадовцями був представник Міністерства охорони здоровʼя Андрій Гаврилюк. Він наголосив, що колишні бранці можуть пройти обстеження, лікування та реабілітацію у 22 лікарнях.

“Медична, реабілітаційна та психологічна допомога надається на умовах гарантування конфіденційності, особистісної та соціальної безпеки звільненій особі і збереження в таємниці всіх відомостей, отриманих під час надання такої допомоги”, – зазначено на сайті МОЗ.

До переліку послуг, які надаються бранцям, належить:  

  • первинний огляд лікарем-терапевтом та лікарем-психіатром з обов’язковим детальним опитуванням про стан здоров’я цивільного та ретельним оглядом;
  • проведення лабораторних досліджень (аналіз крові, аналіз сечі, експрес-тести на інфекційні захворювання, аналіз на наявність сифілісу, ВІЛ, гепатитів B і С);
  •  проходження за направленням лікаря рентгену, ендоскопії та ультразвукових досліджень;
  •  консультації лікарів-спеціалістів за направленням лікаря;
  •  комплексне обстеження комісією лікарів звільненого бранця для встановлення подальшого лікування.

Звільнені цивільні мають право отримати кваліфіковану психологічну допомогу та пройти реабілітацію. Зокрема, медзаклади повинні надавати такі послуги: консультації щодо того, як позбутися шкідливих звичок (алкогольної та наркотичної залежності тощо), першу психологічну допомогу, діагностику психологічного стану, спеціалізовану меддопомогу для лікування психічних хвороб, підтримку та відновлення у емоційній та інтелектуальній сфері, психотерапію депресивних, посттравматичних стресових розладів, поведінкових розладів та станів внаслідок позбавлення волі, підтримку після закінчення реабілітаційного процесу, а також у разі потреби взаємодію з соцслужбами (наприклад, для отримання путівки. – Ред.).  

Медзаклади, що проводять реабілітацію, мають забезпечити звільнених з полону цивільних усіма потрібними ліками та медичними засобами на весь період лікування.

Також за дорученням МОЗ відповідальними за реабілітацію звільнених цивільних у департаментах охорони здоров’я ОВА є заступники керівників. В Офісі омбудсмана пояснили, що саме до цієї особи варто звертатися з усіх питань, що стосуються обстеження, лікування чи відновлення після неволі. Якщо під час реабілітації виникають труднощі або непорозуміння, звільнений або його родичі мають якнайшвидше звернутися до МОЗ на гарячу лінію за номером 0 800 505 201. У лікарнях, де проходить реабілітація, саме заступник керівника закладу відповідає за супровід пацієнтів.

Бранця можуть виписати з медзакладу лише за медичними показниками та рекомендацією лікаря щодо подальшого лікування, а також надання психологічної допомоги та соціальних послуг (отримання путівки для санаторного лікування. – Ред.). Після цього звільнений цивільний має перебувати під постійним медичним наглядом сімейного лікаря.

Нагадаємо, що правозахисники звинувачують владу в неякісному та неповному виконанні закону про захист громадян, яких Росія позбавила волі внаслідок своєї збройної агресії проти України. Попри те, що в уряду був час підготуватися до виконання закону, Мінреінтеграції, Мінсоцполітики та Міністерство охорони здоров’я не виконали своїх зобов’язань.

Пояснюємо, які проблеми заважають державі почати надавати комплексну підтримку тисячам цивільних полонених та їхнім родинам, а також як їх усунути.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter