Китай уже не може бути посередником між Україною і РФ – Боррель

Дата: 12 Травня 2023
A+ A- Підписатися

Високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Пекін залишається важливим партнером Брюсселя, але вже втратив можливість бути посередником у розв’язаній Росією війні.

Про це Боррель заявив під час дискусії в межах Європейського саміту з безпеки й оборони, передає “Укрінформ”.

Жозеп Боррель

Топ-дипломат ЄС зазначив, що Китай є для Європейського Союзу водночас важливим торговельним партнером і конкурентом в економіці та противником у цінностях.

“Питання не в тому, щоб зупинити Китай у цьому перетворенні, а в тому, як переконати Китай конструктивно використовувати свою потужність, відповідно до міжнародного права”, – зазначив Боррель.

Підкреслюючи важливу роль Китаю у світі, він підкреслив: хоча Пекін має великий вплив на Москву й може допомогти зупинити російську агресію, той уже втратив можливість відігравати роль посередника, бо його “нейтральність” мала радше проросійську спрямованість.

“Так, Китай підтримує Росію, але поки що він не надавав Росії військової допомоги. Ми маємо бути пильними, щоб не штовхнути Росію в руки Китаю. Але я не думаю, що Китай почувається дуже комфортно від того, що там (у Росії. – Ред.) відбувається”, – вважає Боррель.

Раніше головний дипломат ЄС попередив, що позиція і дії Китаю щодо війни Росії проти України – один із факторів, які будуть визначальними для подальших відносин між Пекіном і Європою.

Напередодні повідомлялося, що китайський експорт до Росії у квітні сягнув рекордного рівня, підскочивши на 153% у порівнянні з попереднім роком – до 9,6 млрд доларів, що свідчить про дедалі тісніші економічні відносини двох країн.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Національне агентство з питань запобігання корупції вже внесло 25 провідних світових компаній до переліку міжнародних спонсорів війни. Виробники косметики та харчових продуктів, банки та нафтоперевізники потрапили до переліку через те, що продовжують вести свій бізнес у Росії та сплачувати там податки, фінансуючи війну проти України. У список увійшли, зокрема, китайські компанії. 

Як відомо, тоталітарна Російська Федерація під час свого повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населеннявоєнними злочинами та злочинами проти людяності.  

Неспровокована війна Путіна призвела до численних глобальних криз: поставила під загрозу енергетичну та продовольчу безпеку, спричиняє інфляцію та зростання боргу в різних країнах.

У березні 2023 року речник російського диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що домовлятися про мир з Україною зараз неможливо, Росія продовжить воювати, щоб захопити українські землі. 

“Поки що жодних передумов для переходу процесу в мирне річище немає. Для нас абсолютним пріоритетом продовжує залишатись і залишатиметься завжди досягнення поставлених цілей. Наразі вони можуть бути досягнуті лише військовим шляхом”, – цитує Пєскова агентство РИА Новости.

З 24 лютого 2022-го до 15 лютого 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) зафіксувало 21 293 випадки загибелі або поранення цивільних осіб в 1141 населеному пункті України: 8 006 загиблих і 13 287 поранених. В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.

За даними Офісу генпрокурора України станом на березень 2023 року, унаслідок військової збройної агресії РФ скоєно 72 тисячі воєнних злочинів. Загинули майже 10 тисяч цивільних осіб, понад 13 тисяч цивільних зазнали поранень. Понад 80 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури зруйновані або пошкоджені.

Ірпінь, Київська область, 1 квітня 2022 року

За даними Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Росія може утримувати на своїй та окупованих нею територіях понад 20 тисяч українських цивільних заручників. Крім того, країна-агресор незаконно утримує 180 кримських політв’язнів, серед яких 116 кримських татар. 

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило, за даними ООН, 8,5 мільйона людей утекти за кордон, з яких 5 млн отримали тимчасовий захист у ЄС. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.

Сім’ї внутрішньо переміщених осіб зі Сходу країни тікають від конфлікту до Львова, 10 березня 2022 року

За оцінкою Світового банку, наразі для реконструкції України потрібно 411 млрд доларів.  

Раніше лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв звернув увагу, що Китай жодного разу за дев’ять років війни не виступив проти російської агресії та звірств, що чинить Російська Федерація на тимчасово окупованих українських землях. 

МЗС Китаю також проігнорувало запит видання ZMINA щодо прохання прокоментувати, чому країна не долучилася до Кримської платформи

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар напередодні закликала ООН підтримати створення трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Вона наголосила, що якщо за злочини не карають, а винних не притягують до відповідальності, то вони будуть ще більшими. Джеппар переконана, що, навіть коли президент РФ Володимир Путін програє свою війну, бізнес із Росією має бути неможливим, доки винних не буде притягнуто до відповідальності за злочини в Україні.

2 травня 2023 року Верховна Рада України офіційно визнала рашизм державною ідеологією Росії та закликала парламентарів світу, ООН, ЄС та уряди демократичних країн підтримати засудження політики рашизму. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter