Кримчан переслідують за “дискредитацію” російської армії, щоб придушити проукраїнські настрої, що дедалі більше зростають – “Кримський процес”

Дата: 19 Вересня 2023
A+ A- Підписатися

За півтора року з початку повномасштабної війни окупанти в українському Криму склали 472 адміністративних протоколи за “дискредитацію збройних сил РФ” та висловлення проукраїнської позиції. Чверть цієї кількості склали за останні три місяці.

Такі дані у своєму дослідженні щодо практики застосування статті 20.3.3 російського кодексу про адмінпорушення наводить правозахисна організація “Кримський процес”. 

Згідно з результатами постійного спостереження, кримські правозахисники зафіксували помітне зростання випадків переслідування: взимку лише 65 кримчан потрапили до незаконних “судів” за свої патріотичні настрої.

Навесні незаконні “поліцейські” на українському півострові склали 103 протоколи, а за минуле літо – 122. Правозахисники вважають, що такі дані демонструють зростання вияву відкритої підтримки України на території тимчасово окупованого півострова.

Аналіз застосування статті про “дискредитацію” окупаційної армії показав, що значна кількість переслідувань стосується кримчан, які розміщують проукраїнські дописи на своїх сторінках у соцмережах або усно висловлюють свою думку.

Водночас правозахисники фіксують такі сумнівні форми “дискредитації” російської армії, як нанесення татуювання у вигляді мапи України або танці під пісню “Гуляночка” українського виконавця Андрія Данилка.

У деяких випадках наявність дискредитації або спрямованість висловлювань на російську армію викликає суттєві сумніви, проте жодного разу суд не призначав лінгвістичних експертиз.

“Кримський процес”

Серед останніх прикладів кілька випадків репресій за розміщення в соціальних мережах зображень українських прапорів узагалі без будь-яких висловлювань.

Автори дослідження звернули увагу, що окупаційні суди значною мірою приховують рішення в цих справах – у відкритому доступі наявні лише 59% постанов про адміністративне правопорушення.

Крім того, інформація про час і місце судового розгляду в одному випадку з трьох оприлюднюється вчасно, а в 66% – публікується з істотним запізненням, іноді через три тижні після судового розгляду.

Також кримські правозахисники наголосили, що в процесах за такими порушеннями 72% незаконних “суддів” є або в розшуку в Україні за звинуваченням у державній зраді, або російськими “суддями”, які здійснюють правосуддя на тимчасово окупованій території попри заборону Женевської конвенції. За таких умов незалежний та об’єктивний розгляд справ у кримських судах не гарантований, зауважують автори документа.

За підсумками регулярних досліджень упродовж півтора року в правозахисників “Кримського процесу” зберігається переконання, що застосування статті 20.3.3 російського КпАП на тимчасово окупованій території півострова має на меті не запобігання правопорушенням, а лише придушення проукраїнських настроїв, що зростають.

Як відомо, раніше Російська Федерація стверджувала про тотальну підтримку протиправної окупації півострова з боку громадян України в Криму, утім правозахисники фіксують дедалі більшу кількість випадків переслідувань кримчан за проукраїнську позицію. 

Серед тих, хто переслідує кримчан, є проросійський кримський блогер Олександр Таліпов: у своїх телеграм-каналах він публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок скарг Таліпова кримчан притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за “дискредитацію” армії РФ.

Кримська прокуратура порушила кримінальне провадження стосовно Таліпова за статтею про розпалювання національної ворожнечі та ненависті.

У своїй щорічній доповіді “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна” Рада Європи констатувала, що за роки окупації на півострові значно погіршилося становище зі свободою слова, особливо після запровадження суворого екстремістського законодавства. У Раді Європи вказали, що його застосовують для надмірного та непропорційного переслідування критиків.

Загалом середовище на півострові лишається несприятливим для свободи вираження думок та свободи слова серед ЗМІ, підкреслили автори доповіді. У документі йдеться, що секретаріат Ради Європи продовжує отримувати повідомлення, які свідчать про втручання у свободу вираження та свободу слова. Укладачі доповіді прирівнюють такі втручання до цензури.

Нагадаємо, у липні 2023 року керівний партнер Global Rights Compliance LLP Вейн Джордаш на полях Кримської платформи заявив, що Міжнародний кримінальний суд недопрацьовує в питанні розслідування міжнародних злочинів щодо цивільних у тимчасово окупованому Криму.

Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.

Раніше заступник голови МЗС України Андрій Мельник заявив, що Україна повинна негайно отримати в 10 разів більшу військову допомогу, ніж вона отримала від союзників дотепер, щоб завершити війну цього року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter