Комісар Ради Європи з прав людини закликав не вилучати правозахисні питання з порядку денного мирних переговорів

Дата: 11 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Для того щоб відбудова України після війни була зосереджена на людській гідності, потрібно, щоб права людини були в центрі всіх мирних переговорів та зусиль з відновлення. 

Таку заяву зробив комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті

Ілюстраційне зображення. Хлопчик стоїть поряд з будинком, понівеченим російським обстрілом на Миколаївщині. Фото: ЮНІСЕФ

Комісар наголосив, якщо ігнорувати страждання та бажання українців знайти справедливість, то будь-яка мирна угода буде недовговічною.

Щоб уникнути цього, О’Флаерті пропонує, щоб за столом переговорів з’явилися представники української громадянськості, довіра до якої серед громадян є подекуди вищою за довіру до, наприклад, парламенту.

Окрім цього, більш як чверть українців хочуть бачити саме громадські організації ініціаторами обговорення післявоєнного майбутнього. 

“Аспекти миру, пов’язані з правами людини, будуть краще розглянуті, якщо відповідні багатосторонні організації будуть активно залучені”, – переконаний О’Флаерті. 

Окремо посадовець нагадав про важливість залучення жінок до мирних переговорів. 

“Неможливо мати хороший мирний процес, якщо жінки не будуть однаково представлені та повністю залучені до всіх зусиль, спрямованих на досягнення миру”, – каже він.

О’Флаерті також вважає, що світ не має лишати без уваги питання звільнення українських військовополонених і цивільних, повернення дітей, примусово вивезених до Росії, а також пошук жертв насильницьких зникнень та всіх інших зниклих безвісти через війну. 

Україна офіційно пропонує почати мирні переговори з обміну полоненими та повернення дітей.

Люди в центрі Києва поблизу імпровізованого меморіалу вшановують пам’ять військових, полеглих унаслідок повномасштабного російського вторгнення. Фото: Thomas Peter / Reuters

“Винних у грубих порушеннях прав людини та воєнних злочинах треба притягнути до відповідальності… Усі жертви російської агресії мають отримати відшкодування”, – закликав комісар. 

Україна вже називала абсурдом пропозицію російського диктатора Путіна про “мирну угоду” з відмовою від окупованих РФ територій. Окрім цього, громадськість засудила переговори США і Росії без участі України. 

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну експерти казали, що світові лідери самоусунулися від захисту прав людини. Не звертають достатньої уваги вони й на проблеми корупції, що поширюється світом та руйнівно впливає на права людини. 

Нагадаємо, що за три роки повномасштабної війни армія РФ в Україні вбила понад 12 тисяч цивільних та щонайменше 45 тисяч військових. Торік через застосування росіянами керованих авіабомб та дронів кількість лише цивільних жертв збільшилася на 30%.

Серед дітей кількість жертв війни торік зросла на 50%, і йдеться лише про офіційно відомі випадки смертей. 

Також за три роки російські військові масованими обстрілами знищили більшість теплової та третину гідрогенерації електрики в Україні. Слідчі розглядають такі атаки на енергетику як складник геноциду, а в ООН їх називають імовірним злочином проти людяності

Фотографія обкладинки: AFP 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter