Ключовим фігурантом справи MH17 виявився російський високопосадовець – Bellingcat
Одним з ключових фігурантів справи про збитий “боїнг” рейсу MH17 виявився заступник керівника Прикордонної служби ФСБ, генерал-полковник Андрій Бурлака.
Про це стало відомо з матеріалів спільного розслідування The Insider і Bellingcat.
У листопаді 2019 року Об’єднана слідча група (JIT), що розслідує справу MH17, опублікувала 23 телефонні розмови, перехоплені напередодні трагедії, з яких видно ступінь залученості Росії до конфлікту на Донбасі.
“Одним з найцікавіших учасників цих телефонних розмов був один чоловік, “Володимир Іванович”, який, судячи з перехоплень, відповідав серед іншого за переміщення через кордон важкого озброєння (зокрема, і горезвісного “Бука”). Цією людиною був не хто інший, як заступник керівника Прикордонної служби ФСБ генерал-полковник Андрій Іванович Бурлака. Наразі він найвисокопоставленіший з російських держслужбовців, офіційно визнаних фігурантами в справі про збитий “боїнг”, – розповіли журналісти.
Бурлака народився в 1965 році в далекосхідному містечку Радянська Гавань на березі Японського моря. У 1986 році він закінчив Московське вище прикордонне училище КДБ СРСР, служив прикордонником, потім 1995 року закінчив Академію ФСБ і вирушив продовжувати службу до рідного Хабаровського краю, де доріс до керівника прикордонної служби Далекосхідного округу. У 2012 році його перевели до Москви на нинішню посаду.
Формально, як зауважили розслідувачі, жодного стосунку до війни в Україні Бурлака не має, однак його перельоти, дані яких є в розпорядженні Bellingcat, вказують на те, що у 2014 і 2015 роках він постійно літав до Ростова, Криму і Краснодара – три центри управління українською операцією.
Об’єднана слідча група опублікувала кілька телефонних номерів, якими користувався “Володимир Іванович”. Один з них виявили в додатку GetContact як “Володимир Іванович”, причому разом з контактом був збережений його другий номер, пошук за яким видав контакт під ім’ям “Володимир Іванович Бурлак”.
Після кількох місяців пошуків журналісти виявили згадку про “Володимира Івановича” в листуванні від 2014 року в месенджері Viber, де Олександр Сєров, помічник Дениса Пушиліна (на той момент голова так званої “ДНР”), спілкується з Алісою Натальченко, асистенткою Пушиліна. У ньому вони обговорюють те, що рішення про відпустку ухвалюватиме якийсь Володимир Іванович, він же Андрій Іванович, він же заступник директора ФСБ.
Пізніше розслідувачі порівняли голос із телефонних перехоплень з інтерв’ю генерала Бурлаки, яке він дав оренбурзькому телеканалу 2013 року, з голосом Бурлаки в документальному фільмі “Кордон. Особливі умови служби”, який показали 1 червня 2018 року.
Національний центр медіакриміналістики Університету Колорадо провів експертизу аудіозаписів і дійшов висновку, що коефіцієнт відповідності цих аудіозаписів становить 94, а отже, Бурлака та “Володимир Іванович” – одна й та сама особа.
Як відомо, наприкінці минулого року Об’єднана слідча група (JIT) оприлюднила запис розмови бойовиків, який учергове доводить причетність Росії до збиття “боїнга” MH17 влітку 2014 року.
Слідча група з розслідування збиття малайзійського “боїнга” оголосила, що той збили зенітно-ракетним комплексом “Бук” з 53-ї бригади ППО ЗС РФ, яка базується в російському місті Курську.
Наразі прокуратура Нідерландів висунула звинувачення чотирьом фігурантам справи:
- Сергію Дубинському (позивний Хмурий) – голова розвідки так званої “ДНР”, ветеран ГРУ РФ. Його вважають організатором бойового застосування установки.
- Ігорю Гіркіну (позивний Стрелок) – “міністр оборони” так званої “ДНР”. Як встановили слідчі, вранці 18 липня він розмовляв із Дубинським, який пов’язаний з евакуацією установки “Бук” з підконтрольної сепаратистам території України назад до Росії.
- Олегу Пулатову (позивний Гюрза) – підполковник запасу російських повітряно-десантних військ. Причетний, за версією слідства, до перевезення “Бука” й організації охорони району падіння уламків збитого літака. Вважається, що він був біля установки в момент пуску.
- Леонідові Харченку (позивний Кріт) – громадянин України, командир так званого “розвідувального батальйону” в “2-му відділі ГРУ ДНР”, причетний до охорони установки “Бук” у районі місця пуску на південь від Сніжного. Він, можливо, також координував транспортування “Бука” з Донецька до місця пуску і подальшу евакуацію установки до Росії.
Нещодавно адвокати, які представляють на суді інтереси підозрюваного Олега Пулатова, заявили, що вони не знають, хто фінансує його захист.