Канада закликала не давати Ірану самотужки розслідувати збиття літака МАУ
Іран не має залишатися керівником розслідування авіакатастрофи літака компанії “МАУ”, яка сталася поблизу Тегерана на початку цього року, оскільки саме дії іранських військових спричинили смертельну катастрофу.
Про це йдеться в доповіді щодо розслідування обставин трагедії, яку опублікували на сайті уряду Канади.
8 січня поточного року український літак регулярного рейсу PS-752, який прямував з Тегерана до Києва, розбився в Ірані. Судно зникло з радарів на шостій хвилині після злету, а внаслідок катастрофи загинули всі пасажири та члени екіпажу. Згодом іранські військові повідомили, що “ненавмисно” збили літак.
Унаслідок авіакатастрофи загинули 176 людей, зокрема 63 громадянина Канади, а тому прем’єр-міністр Джастін Трюдо призначив спеціального радника щодо розслідування загибелі рейсу МАУ PS-752 Ральфа Гуддейла. Саме він підготував 74-сторінкову доповідь, у якій говорить, що ситуація, яка склалася довкола розслідування, наразі не викликає довіри.
“Сторона, яка відповідальна за цю ситуацію, розслідує свої власні дії. Це не викликає довіри”, – зазначає Гуддейл.
Хоча міжнародне законодавство покладає відповідальність за розслідування таких авіаційних катастроф на країну, де вони сталися, ці правила, на думку канадської влади, створюють “конфлікт інтересів” у військових інцидентах.
Канада не має дипломатичних відносин з Іраном, адже визнала країну “прихильницею тероризму”. Через це іранська сторона не відповідає на запити канадської. Не повідомляє Іран і про те, чи був закритий повітряний простір у ніч трагедії.
“Багато ключових деталей цієї жахливої події залишаються невідомими Канаді, іншим країнам Координаційної групи розслідування та сім’ям загиблих. Іран є відповідальним за це, оскільки – принаймні досі – він не проводив своїх розслідувань (безпекових, кримінальних чи інших) по-справжньому незалежним, об’єктивним і прозорим способом”, – зауважив спеціальний радник канадського прем’єра.
Нещодавно стало відомо, що Україна проситиме країни, які розслідували справу МН-17, допомогти з пошуком винних у катастрофі МАУ. Зі схожим закликом на початку грудня виступав і канадський міністр транспорту Марк Гарно.
Нагадаємо, що внаслідок катастрофи літака МАУ загинули громадяни сімох країн.
Після катастрофи та зізнання влади Ірану в “ненавмисному” збитті літака в країні спалахнули протести. Також влада почала тиснути й на журналістів, які висвітлювали катастрофу. Іранська розвідка прийшла щонайменше до двох десятків медійників, зокрема, через їхні пости в інстаграмі, де вони просили вибачення за поширення владної пропаганди.
У вересні правозахисні організації закликали українське МЗС та народних депутатів, які відповідають за міжнародні відносини, звернутися до Ірану, щоб звільнити з ув’язнення правозахисницю Бахаре Хедаят. Активістку відправили за ґрати на чотири роки та вісім місяців за участь в акції пам’яті загиблих в українському літаку.