Група депутатів оскаржує у Конституційному Cуді звільнення голови КС Тупицького
Група народних депутатів внесла до Конституційного Суді України подання щодо конституційності указів президента Володимира Зеленського про відсторонення та звільнення голови КС Олександра Тупицького.
Про це повідомила представниця Верховної Ради у КСУ Ольга Совгиря у телеграм.
Зеленський відсторонив Тупицького на два місяці своїм указом наприкінці минулого року. Ще до підписання документу експерти говорили, що хоча голова держави має можливість відстороняти від посад осіб, яких призначає, однак на суддів Конституційного Суду цей механізм не поширюється. З ними погоджувалися й судді КС, які наголошували – звільняти голову суду можуть тільки вони.
Після відсторонення Тупицького журналісти надіслали запит до Конституційного Суду, у відповіді на який їм повідомили, що голова КС працює віддалено, адже в приміщення суду його не пускає Управління державної охорони. Охоронці перестали робити це 18 січня, коли Тупицькому вручили підозру у свідомо неправдивих показах та підкупі свідка.
Наприкінці березня поточного року Зеленський скасував укази експрезидента Віктора Януковича від 14 травня 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду України.
Подання щодо незаконності указів Зеленського до Конституційного Суду зробила група з 49 нардепів від “Батьківщини” та “Європейської Солідарності”. Мова йде про три укази: №607/2020 від 29 грудня, №79/2021 від 26 лютого, а також указ №124/2021 від 27 березня.
“…обраний президентом України спосіб вирішення політико-правової кризи, яка виникла останнім часом, спотворює самі основи правового регулювання суспільних відносин, притаманних демократичній державі, – конституційні принципи поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову та верховенства права”, – наголошують автори подання.
Депутати називають рішення Зеленського про звільнення суддів КСУ неконституційними та такими, що створюють “небезпечний прецедент”, який у майбутньому може дозволити відсторонювати чи звільняти будь-яких осіб, призначених попередніми президентами.
“Укази є не лише антиконституційними, а й юридично-шкідливими для подальшого існування правової системи України, перетворюючи державний устрій в неправовий і недемократичний”, – підсумовують вони.
Нагадаємо, що правоохоронці підозрюють Тупицького в підкупі свідка, а також у свідомо неправдивих свідченнях. Як повідомляли журналісти програми “Схеми”, коли чинний голова КС був суддею в Донецьку у 2006–2010 роках, то за допомогою впливу та знайомств серед суддів допоміг заволодіти майном заводу в місті Зугрес судді Віктору Татькову та, ймовірно, отримав частку в підприємстві. За даними Офісу генерального прокурора, тричі протягом 2018–2019 років Тупицький надавав слідчому свідомо неправдиві свідчення та фальсифікував докази на свій захист.
Нещодавно Тупицький вдруге не прийшов на засідання, де йому мали обирати запобіжних захід у справі.
Фотографія обкладинки: Конституційний Суд України