Громадські організації ПАР закликають світ змусити Росію повернути вивезених українських дітей до 1 червня

Дата: 11 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

Коаліція громадянського суспільства Південноафриканської Республіки та України закликають уряд ПАР та міжнародне співтовариство докласти зусиль, щоб повернути на батьківщину незаконно депортованих українських дітей, яких утримують в Росії, до 1 червня 2024 року.

Про це йдеться у колективній заяві громадянського суспільства щодо незаконної депортації та переміщення українських дітей та дітей, які потерпають від конфліктів по всьому світу.

Фото: Нова українська школа
Коаліція також виступає за прийняття спільної заяви Комітету ООН з прав дитини та Африканського комітету експертів з прав і добробуту дитини. 

На думку членів спільноти, ці дії зможуть закласти основу для резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка закріпить принципи захисту дітей в умовах конфлікту в усьому світі та дозволить створити спільний правовий механізм для безпечного повернення незаконно депортованих дітей. 

Автори заяви нагадують, що на сьогодні виявлено 19 546 випадків незаконної депортації українських дітей до Росії, проте загальна кількість таких випадків можу бути набагато вищою. Наразі змогли повернутися додому лише 388 дітей.

“Доля українських дітей уособлює страждання та смерті дітей у війнах по всьому світу, зокрема в Газі, Демократичній Республіці Конго, Судані та Західній Сахарі. Наша позиція щодо цієї глобальної кризи ґрунтується на принципах дотримання прав людини, і лише ці принципи спрямовуватимуть наші зусилля на визволення дітей України та світу”, йдеться у заяві.

Коаліція вирішила ініціювати спільну кампанію для забезпечення безпечного повернення українських дітей та захисту дітей від війни в усьому світі. Під керівництвом Південно-Африканської Республіки ця ініціатива координуватиме зусилля африканської та української сторін у боротьбі за свободу українських дітей на тлі глобального контексту страждань дітей у збройних конфліктах в усьому світі.  

Для цього буде створено центральний організаційний комітет, що складатиметься з південноафриканських та українських організацій, які вже працюють над цією проблемою і мають досвід та бажання просувати її вперед. Цей комітет стимулюватиме та координуватиме ширшу кампанію громадянського суспільства, що складатиметься з відповідних суб’єктів, серед яких: дитячі та молодіжні організації громадянського суспільства, релігійні організації громадянського суспільства, жіночі організації громадянського суспільства, а також організації, що займаються міжсекторальними питаннями, включно з ЛГБТКІ+ спільнотою. 

Нагадаємо, сотні дітей, яких вивезли з окупованих територій України до Росії, опинилися у сирітській системі РФ. Про їхню долю більше не звітує російська влада. Ці діти утримуються у школах-інтернатах та в сімейних центрах у різних частинах країни, а також їх внесли до всеросійської єдиної бази сиріт.

До того ж до вивезення українських дітей з окупованих територій України дотична й Республіка Білорусь. Окрім переміщення дітей, керівництво країни долучилось до їхньої мілітаризації та асиміляції. Дітей влаштовують у військово-патріотичні табори, розповідають їм про українських націоналістів, які влаштували терор й продовжують його вже дев’ять років та добрих росіян, які всіх “спасають”.

У лютому 2024 року в Києві розпочала роботу Міжнародна коаліція, яка сприятиме поверненню депортованих росіянами українських дітей. Її очолять Канада та Україна. Кожна країна-учасниця може самостійно визначити сфери, у яких хоче діяти, чи взяти на себе лідерство в них. 

Ще одне ключове завдання забезпечити доступ до правосуддя для дітей. Пошук жертв і свідків злочинів, притягнення винних до відповідальності.

Також у січні 2024 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію “Ситуація щодо дітей України”, у якій закликала країни Європейського Союзу докласти всіх зусиль для повернення депортованих окупантами українських дітей.

Рівно рік тому Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Такий самий ордер видали на ім’я російської уповноваженої з прав дитини при Путіні Марії Львової-Бєлової. Вона незаконно всиновила викрадену з України дитину та не приховує цього, дякуючи Путіну. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter